پلیس بلژیک تعدادی از دفاتر پارلمان اروپا را در ارتباط با رسوایی «روسیه گیت» تفتیش کرد

بازرسی‌های پلیس همچنین یک اقامتگاه خصوصی در بروکسل و دفاتر پارلمان اروپا در استراسبورگ را نیز شامل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ارتباط با آن‌چه رسوایی «مداخله روسیه» در پارلمان اروپا توصیف شده است، پلیس بلژیک چهارشنبه نهم خرداد به تعدادی از دفاتر و مقرها یورش برده و آن را تفتیش کرد.

در همین راستا دادستان عمومی بلژیک اعلام کرد که مقامات مجری قانون به دفتر یکی از کارکنان پارلمان اروپا در بروکسل به ظن داشتن ارتباط با روسیه یورش بردند.

این بازرسی‌های پلیس همچنین یک اقامتگاه خصوصی در بروکسل و دفاتر پارلمان اروپا در استراسبورگ را نیز شامل شد.

در این رابطه مقامات مجری قانون در بلژیک در بیانیه‌ای توضیح دادند که «شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کارمند مظنون نقش مهمی در پرونده معروف به رسوایی «روسیه گیت» داشته است.

گفتنی است که این پرونده ماه‌ها پیش و پس از آن خبرساز شد که اطلاعات و سوء‌ظن‌هایی افشا شد مبنی بر این‌که طرف‌های روسی با نمایندگان پارلمان اروپا تماس گرفته و پول‌هایی به آن‌ها پرداخت کرده‌اند تا تبلیغاتی به نفع روسیه را از طریق وب سایت «صدای اروپا» ترویج کنند.

پس از افشاگری درباره تحویل مبالغی به اعضای مظنون در پارلمان اروپا با انگیزه تبلیغات در حمایت از کرملین، دفتر دادستان عمومی بلژیک در آوریل 2024 تحقیقاتی را در مورد پرونده مظنونان به فساد مرتبط با «مداخله» احتمالی روسیه در پارلمان اروپا، آغاز کرد.

این تحقیقات پس از آن صورت گرفت که جمهوری چک در مارس 2024 اعلام کرد که جاسوسانش شبکه‌ای را کشف کرده‌اند که از نمایندگان اروپایی برای تبلیغ در حمایت از مسکو از طریق وب سایت خبری «صدای اروپا» که مقر آن در «پراگ» است، استفاده می‌کردند.

کشف این شبکه پس از آن اتفاق افتاد که پارلمان اروپا در ژانویه گذشته تحقیقاتی را درباره نقش داشتن «تاتیانا زدانوکا»، نماینده اروپایی از لتونی، در پرونده جاسوسی چنده ساله برای روس‌ها آغاز کرده است.

از زمان تشدید تنش‌ها فی‌مابین روسیه و اروپا در پس‌زمینه حمله روسیه به اوکراین در دو سال پیش، اختلافات میان دو طرف افزایش یافته و جنگ‌های پشت پرده نیز به طرق مختلف گسترش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید