پارلمان گرجستان وتوی لایحه «عامل خارجی» توسط رئیس‌جمهوری را رد کرد

رئیس‌جمهوری گرجستان گفت قانونگذاران حزب حاکم «بردگی روسیه» را انتخاب و مردم را تشویق کردند تا به آنها رای بدهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان گرجستان، سه‌شنبه وتوی رئیس‌جمهوری این کشور علیه لایحه «عامل خارجی» را رد کرد، و بدین ترتیب زمینه را برای تصویب نهایی این لایحه جنجالی، که منتقدان و غرب می‌گویند از روسیه الهام گرفته است، هموار کرد.

به گزارش «رویترز»، رای پارلمان به نادیده گرفتن اعتراضات سالومه زورابیشویلی، رئیس‌جمهوری گرجستان، که اختیاراتش بیشتر تشریفاتی است، زمینه را برای امضای رئیس مجلس به منظور تبدیل لایحه به قانون فراهم کرد.

در سخنرانی پس از رای‌گیری، زورابیشویلی، که تلاش می‌کند احزاب آپوزیسیون را برای رقابت در انتخابات پارلمانی 26 اکتبر متحد کند، گفت قانونگذاران حزب حاکم «بردگی روسیه» را انتخاب و مردم را تشویق کردند تا در پای صندوق‌های رای به آنها رای بدهند.

لایحه مذکور سازمان‌هایی که بیش از 20 درصد بودجه خود را از منابع خارج از کشور دریافت می‌کنند ملزم می‌کند تا به ‌عنوان «عامل نفوذ خارجی» ثبت‌نام کنند. این لایحه اگر قانون شود، الزامات سخت‌گیرانه‌ای برای افشای اطلاعات و همچنین جریمه‌های سنگینی برای تخلفات وضع می‌کند.

هزاران نفر از مخالفان این لایحه در هنگام رای‌گیری روز سه‌شنبه در بزرگترین تظاهرات گرجستان از زمان استقلال از مسکو در سال 1991 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در بیرون ساختمان پارلمان تجمع کردند.

ایالات متحده، بریتانیا، و اتحادیه اروپا همگی از این لایحه انتقاد کرده‌اند، و گروه‌های مخالف حکومت گرجستان آن را «قانون روسی» نامیده‌ و گفته‌اند که این لایحه بر اساس قوانین روسیه طراحی شده است که برای هدف قرار دادن مخالفان کرملین و پرزیدنت ولادیمیر پوتین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته رویترز، ایالات متحده تهدید کرده است که مقامات گرجستانی که به این لایحه رای می‌دهند را تحریم کند، که چرخشی بزرگ در سیاست واشینگتن در قبال کشورهایی است که زمانی جزئی از اتحاد جماهیر شوروی بودند اما پس از استقلال به غرب متمایل شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید