نامزدی مقام ارشد امنیتی برای نخست وزیری هلند

ویلدرز که برنده انتخابات شده بود، پس از آنکه خودش رهبری دولت را رد کرد، بر سر تشکیل دولت با سه حزب محافظه‌کار دیگر به توافق رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیک اسکوف، رئیس پیشین سازمان امنیت هلند، از سوی ائتلاف راست‌گرای پیروز انتخابات این کشور برای نخست وزیری پیشنهاد شد. وی گفت چهار حزبی که دولت جدید را تشکیل می‌دهند، شامل «پ.و.و» خیرت ویلدرز، از او خواسته‌اند تا دولت را رهبری کند.

به گفته «رویترز»، اسکوف که فردی مستقل است و هیچ تجربه قبلی در پارلمان یا دولت نداشته است، روز سه‌شنبه گفت: «من وابسته به هیچ حزبی نیستم. من به نمایندگی از پ.و.و اینجا نیستم. می‌خواهم نخست وزیر همه هلندی‌ها باشم.»

اسکوف 67 ساله در حال حاضر مقام ارشد وزارت دادگستری هلند است. وی در اوایل دهه 2000 رئیس اداره مهاجرت هلند بود، و پس از آن سال‌ها ریاست سازمان امنیت و سازمان ضد تروریسم کشور را بر عهده داشت.

ویلدرز که برنده انتخابات شده بود، پس از آنکه خودش رهبری دولت را رد کرد، بر سر تشکیل دولت با سه حزب محافظه‌کار دیگر به توافق رسید. پس از تشکیل دولتی که قرار است راست‌گراترین دولت هلند طی دهه‌های اخیر باشد، نخست وزیر نزد پادشاه سوگند یاد می‌کند و رسماً مسئولیت خود را بر عهده می‌گیرد.

اسکوف در مقام نخست وزیری باید به توافق حاصل شده توسط چهار طرف پای‌بند بماند، که توافقی که با هدف سخت‌گیری درباره قوانین مهاجرت اتحادیه اروپا و قوانین زیست محیطی است. ویلدرز هفته پیش گفت که انتظار دارد دولت جدید تا پایان ژوئن آغاز به کار کند.

ائتلاف راست‌گرا در برنامه حکومتی خود که در 16 می منتشر کرد، اعلام کرد که «سخت‌ترین رژیم پناهندگی تاکنون» را با کنترل‌ مرزی قوی‌تر و قوانین سخت‌تر برای پناهجویان در دستور کار خود قرار خواهد داد، و افزود ممکن است حتی قبل از شروع کار خود با اتحادیه اروپا سرشاخ شود.

به گفته رویترز، اسکوف علاوه بر تجربه خود در سازمان‌های اطلاعاتی و ضد تروریستی، در زمینه اصلاح نیروی پلیس نیز کار کرده است. با این وجود، او هیچ سابقه سیاسی ندارد، و بیشتر بر اساس سوابق امنیتی و مهاجرتی وی به عنوان نخست وزیر پیشنهاد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید