آمریکا در واکنش به حمله رفح:اسرائیل به رعایت کامل قوانین بین‌المللی انسانی متعهد شود

وزارت خارجه ایالات متحده: واشینگتن نتایج تحقیقات اسرائیل درباره حمله به رفح را از نزدیک دنبال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا، سه‌شنبه هشتم خرداد با تاکید بر لزوم این‌که عاملان حادثه رفح باید پاسخگو شوند، اعلام کرد که ایالات متحده به محض اطلاع از گزارش‌ها درباره حادثه رفح، با دولت اسرائیل تماس گرفت تا نگرانی عمیق خود را در مورد حمله به رفح ابراز کند.

وزارت خارجه ایالات متحده افزود که واشینگتن از نزدیک نتایج تحقیقات اسرائیل درباره حمله به رفح را تحت نظر گرفته و دنبال می‌کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که واشینگتن همچنان به تأکید بر لزوم تعهد اسرائیل به رعایت کامل قوانین بین‌المللی انسانی، محدود کردن تأثیر عملیات بر غیرنظامیان و افزایش جریان کمک‌های بشردوستانه، ادامه خواهد داد.

کشته شدن 21 آواره فلسطینی

بنا بر گزارش‌ها از نوار غزه، سه‌شنبه هشتم خرداد دست‌کم 21 غیرنظامی در حمله جدید اسرائیل به یک کمپ آوارگان فلسطینی در غرب شهر رفح در جنوب نوار غزه کشته شدند.

از سوی دیگر، وزارت بهداشت غزه از کشته شدن 21 نفر و زخمی شدن 64 نفر دیگر و «وخیم بودن» حال 10 نفر از آنان خبر داد.

پیش‌تر نیز وزارت بهداشت فلسطین، یکشنبه اعلام کرده بود که در پی حمله هوایی اسرائیل به یک اردوگاه آوارگان فلسطینی در شمال غربی شهر رفح، 45 نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

این حمله اسرائیل که نتانیاهو آن را اشتباهی «فاجعه‌بار» دانست، خشم جهانی را برانگیخت و محکومیت‌های گسترده‌ای را به‌دنبال داشت.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه در توجیه این حمله طی گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد که حمله هوایی به تنهایی «نمی‌توانست» باعث آتش‌سوزی مرگبار شود.

هاگاری، در ادامه گفت: «مهمات ما به تنهایی نمی‌تواند آتشی به این بزرگی ایجاد کند.»

این سخنگو همچنین افزود که ارتش اسرائیل دو پرتابه حامل 17 کیلوگرم «مواد انفجاری» را به سمت سایتی که دو فرمانده ارشد حماس حضور داشتند، پرتاب کرد.

خروج یک میلیون آواره

از سویی آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) اعلام کرد که حدود یک میلیون غیرنظامی پس از دستور اسرائیل برای تخلیه، از شهر رفح آواره شدند.

از آغاز عملیات زمینی اسرائیل در رفح در اوایل ماه مه، نیروهای اسرائیلی کنترل گذرگاه مرزی رفح با مصر را به دست گرفته و به طور مکرر مناطقی را در شهر رفح در جنوب نوار غزه بمباران کردند که این حملات آنها به کشته شدن تعداد زیادی از آوارگان فلسطینی منجر شده است.

شایان ذکر است که در ادامه تهاجم و بمباران اسرائیل بر نوار غزه و عملیات زمینی اخیر آن در رفح بنا به اعلام وزارت بهداشت غزه، تاکنون دست‌کم 36,096 غیرنظامی کشته شدند که اغلب آنها از میان زنان و کودکان بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size