هشدار مکرون و شولتز؛ اروپا با خطری مرگبار روبرو است

مقاله مشترک مکرون و شولتز در «فاینشنال تایمز» در پی برهه‌ای از تنش در مناسبات این دو ابر قدرت اروپایی و مشخصا اختلاف نظر میان آنها بر سر رویکرد درست در قبال جنگ در اوکراین منتشر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ساعاتی قبل از دیدار سه‌شنبه 8 خرداد امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با اولاف شولز، صدراعظم آلمان، در مسبرگ، نزدیک برلین، در سومین روز از سفر مکرون به آلمان، رهبران دو کشور هشدار دادند که اروپا در رویارویی با روسیه، در معرض خطر «مرگباری» قرار دارد.

مکرون و شولتز در مقاله مشترکی که روز گذشته در «فایننشال تایمز» منتشر شد، تاکید کردند: «ما نمی‌توانیم مبانی که شیوه زندگی اروپایی‌ و نقش خود در جهان را بر اساس آن بنا کرده‌ایم، بدیهی تلقی کنیم».

در این مقاله مشترک هشدار داده شده که «اروپا در معرض خطری مرگبار قرار دارد و ما باید خود را به سطح این چالش، ارتقاء دهیم».

نقطه عطف

مکرون با عبارت «زایتنفندی» یا «نقطه عطف» استفاده شده از سوی شولتز در این مقاله موافقت داشت که شولتز در گذشته از آن در توصیف تحول تاریخی در سیاست کشورش و مشخصا افزایش هزینه‌های دفاعی بعد از تهاجم روسیه به اوکراین استفاده کرده است.

در ادامه این مقاله مشترک آمده است: «با بررسی چالش‌های پنج سال گذشته چه همه‌گیری، جنگ تهاجمی روسیه علیه اوکراین، یا تغییرات ژئوپلیتیک فزاینده، مسئله روشن می‌شود. اروپا شاهد یک نقطه عطف یا تحول میان پایان یک دوران و آغاز عصر جدیدی است».

اولین سفر ظرف 24 سال گذشته

این دو مقام در این مقاله همچنین نظرات خود را در مورد رویکرد اتحادیه اروپا در دوره پس از انتخابات اتحادیه اروپا در 9 ژوئن مطرح کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از جمله محورهای ارائه شده توسط مکرون و شولتز، نیاز به تعمیق بازار یکپارچه اتحادیه اروپا و تقویت سرمایه گذاری و در عین حال، کاهش وابستگی اتحادیه به شرکای تجاری برای تامین منابع اساسی است.

مقاله مشترک این دو رهبر در پی برهه‌ای از تنش در مناسبات این دو ابر قدرت اروپایی و مشخصا اختلاف نظر میان شولتز و مکرون بر سر رویکرد درست در قبال جنگ در اوکراین و موضع تهاجمی‌تر رئیس جمهوری فرانسه علیه روسیه، منتشر شد.

سفر مکرون به آلمان، نخستین سفر دولتی یک رئیس جمهوری فرانسه به آلمان ظرف 24 سال گذشته است.

این سفر همچنین کمتر از دو هفته مانده به انتخابات اروپا، در بحبوحه اختلافات فرانسه و آلمان بر سر مسائل کلیدی، از جنگ در اوکراین گرفته تا رقابت تجاری انجام می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید