روسیه اولین نیروگاه هسته‌ای آسیای مرکزی را در ازبکستان می‌سازد

میرضیایف در دیدار با پوتین همچنین گفت که تاشکند علاقمند به خرید نفت و گاز بیشتر از روسیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهوری ازبکستان، روز دوشنبه در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که به این کشور سفر کرده است، اعلام کرد مسکو قصد دارد یک نیروگاه هسته‌ای کوچک در ازبکستان بسازد که اولین پروژه از این دست در آسیای مرکزی پس از فروپاشی شوروی خواهد بود.

به گزارش «رویترز»، پوتین گفت روسیه 400 میلیون دلار در یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک 500 میلیون دلاری برای تامین مالی چندین پروژه‌ در ازبکستان اختصاص خواهد داد.

رئیس‌جمهوری ازبکستان سفر پوتین به کشورش را «تاریخی» توصیف کرد و گفت که این آغاز عصر جدیدی در روابط همه‌جانبه، مشارکت راهبردی، و اتحاد بین دو کشور است. پوتین نیز در مقابل تاشکند را «شریک استراتژیک» و «متحد قابل اعتماد» مسکو خواند.

بر اساس اسناد منتشر شده توسط کرملین، کمپانی هسته‌ای دولتی روسیه به نام «روس‌اتم» تا شش رآکتور هسته‌ای با ظرفیت هر یک 55 مگاوات در ازبکستان خواهد ساخت، که البته پروژه‌ای بسیار کوچکتر از نیروگاه 2.4 گیگاواتی توافق شده در سال 2018 است که هنوز نهایی نشده است.

به گفته رویترز، هیچ نیروگاه اتمی در هیچ‌کدام از پنج جمهوری شوروی سابق در آسیای مرکزی وجود ندارد، اگرچه ازبکستان و همسایه آن قزاقستان که هر دو تولیدکننده اورانیوم هستند، مدتهاست گفته‌اند که برای کمک به اقتصاد رو به رشد خود به چنین چیزی نیاز دارند.

میرضیایف در دیدار با پوتین همچنین گفت که تاشکند علاقمند به خرید نفت و گاز بیشتر از روسیه است، که تغییر رویه‌ای آشکار نسبت به چندین دهه اخیر خواهد بود که مسکو از آسیای مرکزی هیدروکربن وارد می‌کرد.

ازبکستان اکتبر پارسال با بهره‌گیری از کارزار روسیه برای هدایت صادرات گاز خود به آسیا در بحبوحه شکاف با غرب بر سر اوکراین، واردات گاز طبیعی روسیه را از طریق همان خط لوله‌ای آغاز کرد که قبلاً از آن برای صادرات گاز استفاده می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size