اسپانیا: هیچ تغییری در مرزهای 1967 را بدون توافق فلسطین به رسمیت نمی‌شناسیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، تایید کرد کشورش در نشست سه‌شنبه کشور فلسطین را رسما به رسمیت می‌شناسد.

سانچز افزود دولت اسپانیا، کشور فلسطین شامل نوار غزه و کرانه باختری با پایتختی قدس شرقی را به رسمیت می‌شناسد.

نخست وزیر اسپانیا با تاکید بر اینکه کشورش هیچ تغییری در مرزهای 1967 را بدون توافق اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها به رسمیت نمی‌شناسد، افزود: «تنها راه صلح، راه حل دو کشوری است.»

سانچز گفت: «اتخاذ تصمیم برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین در راستای قطعنامه‌های سازمان ملل است و علیه هیچ طرفی نیست. او این موضوع را گامی تاریخی و حق مشروع برای ملت فلسطین دانست که به فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها اجازه می‌دهد به صلح دست یابند.»

بازگشایی گذرگاه‌ها

سانچز پایان‌دادن به بحران بی‌سابقه نوار غزه را در اولویت دانست و گفت: «گذرگاه‌ها باید باز شوند.»

به گزارش رویترز، ایرلند و نروژ به همراه اسپانیا به‌رغم واکنش‌های منفی اسرائیل که هفت ماه پس از جنگ در نوار غزه در انزوا قرار گرفت، کشور فلسطین را به رسمیت شناختند.

مادرید، دوبلین و اسلو تصمیم هفته گذشته خود را وسیله‌ای برای تسریع تلاش‌های بین‌المللی و ترغیب سایر کشورها برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین دانستند.

این اقدام احتمالا سطح پروتکل‌های دیپلماتیک را افزایش می‌دهد تا دفاتر نمایندگی این کشورها در کرانه باختری به سفارتخانه‌های کامل تبدیل شوند.

تصمیم این سه کشور خشم تل آویو را برانگیخت و سفرای خود از مادرید، اسلو و دوبلین را فراخواند و سفرای سه کشور را برای تماشای کلیپ‌هایی که اعضای حماس در حال بازداشت سربازان زن بودند، دعوت کرد.

اسرائیل از ارائه خدمات کنسولی اسپانیا به فلسطینیان در کرانه باختری جلوگیری کرد و اسپانیا را به کمک به حماس متهم کرد.

مادرید انتقاد خود از اسرائیل را تشدید و درگیری در غزه را «نسل‌کشی واقعی» توصیف کرد.

حدود 144 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل، کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسند که بیشتر کشورهای جنوب جهان، روسیه، چین و هند را شامل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید