نامزد مستقل برنده انتخابات ریاست جمهوری لیتوانی شد

ناسدا از زمان جدایی لیتوانی از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 بالاترین حمایت را به عنوان نامزد ریاست جمهوری دریافت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در انتخاباتی که تحت تأثیر نگرانی‌های امنیتی مربوط به حمله احتمالی روسیه بود، گیتاناس ناسِدا، نامزد مستقل، روز یکشنبه انتخابات ریاست جمهوری لیتوانی را برد و برای بار دوم به‌طور پیوسته رئیس‌جمهوری این کشور شد.

به گزارش «رویترز»، کشور حوزه بالتیک لیتوانی با جمعیت 2.8 میلیون نفری از زمان حمله روسیه به اوکراین در سال 2022 متحد سرسخت اوکراین بوده است، و مانند سایر کشورهای منطقه نگران است که مبادا هدف بعدی مسکو باشد.

ناسدای 60 ساله تقریباً سه‌چهارم آراء را به دست آورد، و پس از وی نخست وزیر اینگریدا سیمونیت 49 ساله از حزب حاکم راست میانه «اتحادیه میهنی» قرار گرفت. با این نتیجه، ناسدا از زمان جدایی لیتوانی از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 بالاترین حمایت را به عنوان نامزد ریاست جمهوری دریافت کرد.

ناسدا که یک اقتصاددان ارشد پیشین گروه بانکی «اِس‌ئی‌بی» سوئد است و به هیچ یک از احزاب کشورش وابسته نیست، در 12 مه با 44 درصد آراء در دور اول انتخابات پیروز شد، در حالی که به 50 درصد آراء برای رسیدن به ریاست جمهوری نیاز داشت.

ناسدا پس از پیروزی خطاب به هواداران شاد خود در ویلنیوس پایتخت لیتوانی گفت که وی به تمرکز بر تقویت قابلیت‌های دفاعی کشور ادامه خواهد داد، و تاکید کرد: «استقلال و آزادی لیتوانی مانند یک کشتی شکننده است که ما باید از آن مراقبت کنیم و از ترک برداشتن آن جلوگیری کنیم.»

به گفته رویترز، رئیس‌جمهوری لیتوانی نقش نیمه‌اجرایی دارد، که شامل ریاست نیروهای مسلح، ریاست هیئت عالی دفاع و سیاست امنیت ملی، و نمایندگی کشور در اجلاس اتحادیه اروپا و «ناتو» است.

رئیس‌جمهوری لیتوانی در هماهنگی با دولت این کشور سیاست‌های خارجی و امنیتی را تعیین می‌کند، می‌تواند قوانین را وتو کند، و در انتصاب مقامات کلیدی مانند قضات، دادستان کل، وزیر دفاع، و رئیس بانک مرکزی نقش عمده دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید