سوناک به دنبال اجرای «سربازی اجباری» در بریتانیا است

بر اساس این طرح شهروندان 18 ساله بریتانیایی دو گزینه پیش رو خواهند داشت: یا به مدت 12 ماه، به صورت تمام‌وقت، به ارتش بپیوندند یا هر ماه یک آخر هفته، به عنوان داوطلب، در مناطق خود فعالیت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حزب حاکم محافظه‌کار بریتانیا اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات چهارم ژوئیه، سربازی اجباری در این کشور را دوباره احیا خواهد کرد.

بر اساس گزارش‌هایی که شامگاه شنبه پنجم خرداد منتشر شد، بریتانیایی‌های 18 ساله دو گزینه پیش رو خواهند داشت: یا به مدت 12 ماه به صورت تمام‌وقت به ارتش بپیوندند یا هر ماه یک آخر هفته، به عنوان داوطلب، در مناطق خود فعالیت کنند.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، در این زمینه گفت: «این برنامه برای جوانان هدفی مشترک ایجاد کرده و احساس افتخار به کشورمان را زنده خواهد کرد.»

سوناک در بیانیه‌ای اضافه کرد: «خدمت ملی جدید و اجباری فرصت‌هایی برای تغییر زندگی جوانان فراهم می‌کند تا مهارت‌های زندگی واقعی را بیاموزند، کارهایی را انجام دهند و به جامعه و کشور خود خدمت کنند.»

به‌رغم این‌که سوناک به اجباری بودن سربازی اشاره کرد، اما جیمز کلورلی، وزیر کشور، یکشنبه به «اسکای‌نیوز» گفت هر جوانی که از شرکت در خدمت سربازی خودداری کند، مشمول مجازات نخواهد شد.

محافظه کاران که از سال 2010 قدرت را در بریتانیا در دست دارند، تخمین زده‌اند اگر اعزام اولین گروه از شهروندان بریتانیایی به سربازی در سپتامبر 2025 آغاز شود، این طرح سالانه حدود 2.5 میلیارد پوند (3.2 میلیارد دلار) هزینه خواهد داشت.

حزب محافظه‌کار بریتانیا می‌گوید جوانانی که برای پیوستن به ارتش ثبت‌نام می‌کنند، دانش مربوط به «تدارکات، امنیت سایبری، خرید تجهیزات و امداد و نجات غیرنظامیان را آموزش خواهند دید».

به گفته این حزب، طرح آموزش به داوطلبان شامل کمک به آتش‌نشانان، پلیس، خدمات بهداشت ملی، موسسات خیریه و حمایت از سالمندان و افراد با نیاز ویژه است.

ناظران سیاسی معتقدند رونمایی از این طرح تلاشی است برای جلب توجه و نشان دادن تفاوت آشکار بین حزب محافظه‌کار و حزب اصلی مخالف، یعنی حزب کارگر، که در نظرسنجی‌ها با اختلاف زیادی پیشتاز است.

حزب کارگر، به رهبری کی‌یر استارمر، این طرح را غیر جدی و تلاشی «بدون نتیجه» توصیف و اعلام کرد این طرح پشتوانه مالی نداشته و از طرف حزبی ارائه شده است که «ایده‌های جدیدی ندارد».

بریتانیا از سال 1947 تا 1960 طرح خدمت سربازی اجباری را اجرا کرد. در این طرح جوانان 17 تا 21 ساله به مدت 18 ماه در نیروهای مسلح خدمت می‌کردند.

در چندین کشور اروپایی، از جمله نروژ و سوئد، نوعی خدمت نظامی موقت وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید