تاکید کنگره آمریکا بر تحویل تسلیحات مدرن به تایوان

هئیتی از کنگره آمریکا برای ابراز حمایت از رئیس جمهوری جدید تایوان در پی رزمآیش جنگی چین به تایپه رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که واشینگتن قصد دارد بر خلاف تسلیحات کهنه تحویل داده شده به اوکراین، جدیدترین سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته را در اختیار تایوان قرار دهد.

مک‌کال، دوشنبه 7 خرداد در پی نشستی در تایپه با لای چینگ، رئیس جمهوری جدید تایوان گفت: «چندین پرسش در مورد این موضوع دریافت کردم، این جنگ احتمالی بر خلاف وضعیت اوکراین، نباید جنگی زمینی باشد بلکه عمدتا نبردی دریایی خواهد بود. تایوان سامانه‌های تسلیحاتی مدرن و نه تسلیحات قدیمی، به ویژه سلاح‌های قدیمی روسی (در اوکراین) را تحویل خواهد گرفت. این یک انبار جدید مهمات برای تایوان ومتشکل از مدرنترین فناوری‌های ما خواهد بود».

هیئتی از کنگره آمریکا دوشنبه با رئیس جمهوری جدید تایوان دیدار کرد تا حمایت خود را از او پس از برگزاری رزمایش‌های جنگی چین در اطراف جزیره خودمختار تایوان در پاسخ به سخنرانی لای در مراسم تحلیف، نشان دهد.

اندی بار، نماینده جمهوری‌خواه از کنتاکی در کنگره آمریکا، گفت که ایالات متحده کاملا به حمایت نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی از تایوان متعهد است.

بار در کنفرانسی مطبوعاتی افزود: «نباید هیچ تردیدی در آمریکا، تایوان یا هر مکان جهان درباره تصمیم واشینگتن برای حفظ وضعیت موجود و صلح در تنگه تایوان، وجود داشته باشد».

این هیئت با لای چینگ-ته، رئیس جمهوری جدید تایوان، دیدار کرد. لین چیا لونگ، وزیر خارجه تایوان، با اشاره به رزمایش‌های جنگی چین، سفر هیئت آمریکایی را «ابتکار عمل مهم در اعلام همبستگی در مقطعی حساس» توصیف کرد.

هیئت آمریکایی شامل نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات‌ بود که مایکل مک‌کال، ریاست آن را بر عهده داشت.

چین پس از سفر مک‌کال به تایوان در آوریل 2023، تحریم‌هایی را علیه این نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس اعمال کرد.

دیگر اعضای این هیئت عبارتند از دو جمهوری‌خواه به نام‌های یونگ کیم از کالیفرنیا و جو ویلسون از کارولینای جنوبی و همچنین جیمی پانتا از کالیفرنیا و کریسی هولاهان از پنسیلوانیا از حزب دموکرات.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید