اعلام پایان وضعیت اضطراری در کالدونیای نو توسط فرانسه

مکرون گفته عدم تمدید وضعیت اضطراری نشانگر تمایل پاریس به آغاز روند تنش‌زدایی و برقراری مجدد شرایط برای گفت‌وگو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ الیزه روز دوشنبه در بیانیه‌ای با ذکر اینکه هفت واحد اضافی نیروهای متحرک برای تقویت نیروهای امنیتی ارسال کرده است، اعلام کرد وضعیت اضطراری در کالدونیای نو که به دلیل شورش‌های اخیر برقرار شده بود، صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی به پایان می‌رسد.

به گزارش «رویترز»، وضعیت اضطراری دوشنبه ساعت 8 شب به وقت پاریس و سه‌شنبه ساعت 5 صبح به وقت نومئا خاتمه می‌یابد. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفته عدم تمدید وضعیت اضطراری نشانگر تمایل پاریس به آغاز روند تنش‌زدایی و برقراری مجدد شرایط برای گفت‌وگو است.

طی چند هفته ناآرامی که به دلیل اصلاحات انتخاباتی مناقشه‌برانگیز و ناشی از اختلافات شدید اقتصادی بین جمعیت بومی کاناک و ساکنان اروپایی کالدونیای نو پیش‌آمده بود، هفت نفر کشته و صدها نفر دستگیر شدند و تعداد زیادی ساختمان و اتومبیل در آتش‌ سوختند.

یک روز پس از سفر مکرون به این قلمروی اقیانوس آرام فرانسه که به منظور کاهش تنش صورت گرفته بود، پلیس شامگاه جمعه مردی را به ضرب گلوله کشت. اینک با ورود 480 ژاندارم دیگر، تعداد نیروهای امنیتی فرانسه در این قلمرو به حدود 3500 نفر می‌رسد.

ائتلاف سیاسی اصلی طرفدار استقلال، متشکل از مردم کاناک و «جبهه آزادی‌بخش ملی سوسیالیست»، روز شنبه بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که اولویت کاهش تنش‌هاست و افزود تنها راه حل قابل اجرا «سیاسی و غیر‌سرکوبگرانه» است. در بیانیه الیزه آمده که لغو وضعیت اضطراری برای اجازه دادن به این ائتلاف برای تشکیل جلسه بوده است.

کریستین تین، از اعضای «سلول هماهنگی اقدام میدانی» که مانع‌گذاری در جاده منتهی به فرودگاه نومئا را مدیریت کرد، به رویترز گفت که بسیج عمومی مردم کاناک کماکان به قوت خود باقی می‌ماند.

مقامات محلی کالدونیای نو هیچ اطلاعیه‌ای درباره وضعیت منع آمد و شد شبانه صادر نکرده‌اند، اما اپراتور فرودگاه بین‌المللی نومئا اعلام کرده که این فرودگاه تا 2 ژوئن تعطیل خواهد ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size