تایوان از رصد پهپاد و ناوهای چین در نزدیکی این جزیره خبر داد

رئیس جمهوری تایوان پیشنهاد خود برای مذاکره با پکن را دو روز پس از رزمآیش‌های جنگی چین در نزدیکی جزیره، تجدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع تایوان، یکشنبه 6 خرداد اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور طی 24 ساعت گذشته، 7 فروند پهپاد و 14 کشتی متعلق به نیروی دریایی ارتش آزادیبخش خلق چین را در حال نزدیک شدن به جزیره، رصد کردند.

این در حالی است که رئیس جمهوری تایوان پیشنهاد خود برای مذاکره با پکن را دو روز پس از رزمآیش‌های جنگی چین در نزدیکی جزیره، تجدید کرد.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع تایوان، در بین این 14 کشتی، 4 کشتی متعلق به پلیس دریایی چین در نزدیکی جزیره رویت شد. تایوان نیز هواپیماها، کشتی‌های نیروی دریایی و سامانه‌های موشکی را برای نظارت بر فعالیت ارتش آزادیبخش خلق چین، مستقر کرد.

چین رزمایش نظامی «شمشیر مشترک 2024» را در روزهای 23 و 24 مه در آب‌ها و حریم هوایی نزدیک تایوان با حضور نیروهای زمینی و موشکی و همچنین نیروی دریایی و هوایی برگزار کرد.

تجدید پیشنهاد مذاکره

لای چینگ ته، رئیس جمهوری تایوان یکشنبه ضمن ارائه مجدد پیشنهاد مذاکرات به چین، اعلام کرد که مشتاقانه منتظر تقویت تفاهم و آشتی متبادل با پکن است.

مراسم تحلیف لای چینگ ته، رئیس جمهوری جدید تایوان در 20 می، برگزار شد. او با پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ژانویه گذشته، جانشین تسای اینگ ون شد که دو دوره متوالی هر کدام چهار سال عهده‌دار این سمت بود.

پکن در روزهای پنج‌شنبه و جمعه، با برگزاری رزم‌آیش‌های نظامی، اعلام کرد که این اقدام به منزله «مجازات»، پس از سخنرانی مراسم سوگند لای در دوشنبه گذشته است که پکن آن را تلاشی دیگر در راستای استقلال رسمی جزیره توصیف کرد.

چین بارها از لای انتقاد کرده و او را «جدایی‌طلب» خوانده است. لای ضمن رد ادعای حاکمیت پکن، تاکید دارد فقط مردم تایوان می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند. او بارها به چین پیشنهاد گفت‌وگو داده است که با مخالفت پکن روبرو شد.

بر اساس اظهارنظرهای منتشر شده توسط حزب لای، او در سخنرانی در نشست حزب حاکم «دموکراتیک ترقی‌خواه» در شهر جنوبی تاینان، از چین خواست تا «در مسئولیت سنگین حفظ ثبات منطقه‌ای، با تایوان سهیم شود».

لای همچنین تاکید کرد که «چشم به راه تقویت تفاهم مشترک و آشتی با چین از طریق همکاری متقابل و ایجاد منافع متبادل و حرکت به سمت صلح و رفاه مشترک است».

رئیس جمهوری تایوان از آمریکا و دیگر کشورها بخاطر ابراز نگرانی از رزمآیش‌های چین قدردانی کرد و دولت تایوان نیز این رزمآیش‌ها را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید