چین: رئیس‌جمهوری تایوان به دنبال جنگ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پکن لای چینگ-ته، رئیس‌جمهوری جدید تایوان را به تحریک برای آغاز جنگ متهم کرد.

وو چیان، سخنگوی وزارت دفاع چین، جمعه چهارم خرداد، اعلام کرد که لای چینگ-ته جزیره خودمختار تایوان را به سوی جنگ هدایت می‌کند.

وو چیان گفت هر بار که تایوان به سمت استقلال حرکت کند، چین اقدامات جدی‌تری انجام خواهد داد تا این جزیره را به «سرزمین مادری» برگرداند. چین ادعا می‌کند که تایوان بخشی از خاکش است و حمایت آمریکا از تایوان را دخالت در امور داخلی خود می‌داند.

مانورهای نظامی چین

ارتش چین برای دومین روز متوالی در اطراف تایوان مانورهای نظامی برگزار کرد. این تمرینات شامل شبیه‌سازی تصرف مناطق کلیدی و بمباران کشتی‌های خارجی بود. چین می‌گوید این تمرینات برای مجازات رئیس‌جمهور جدید تایوان است که تازه به این مقام رسیده است.

تحلیل‌گران و مقامات تایوانی می‌گویند که دامنه این تمرینات نظامی نسبت به سال گذشته کوچک‌تر است ولی هنوز خطر بروز حوادث و سوءتفاهم را به همراه دارد. آن‌ها معتقدند که چین می‌خواهد نشان دهد که می‌تواند رئیس‌جمهوری تایوان را کنترل کند.

این مانورها پس از سخنرانی رئیس‌جمهوری جدید تایوان در مراسم آغاز به کارش انجام شد. لای چینگ-ته در این سخنرانی از چین خواست تهدیدهای خود را متوقف کند و تاکید کرد تایوان و چین به یکدیگر تعلق ندارند.

چین تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و لای چینگ-ته را «جدایی‌طلب» توصیف کرده است. پکن بارها تأکید کرده که ممکن است از قدرت نظامی برای بازگرداندن جزیره استفاده کند.

مسئله استقلال تایوان برای چین بسیار حساس است، به ویژه با توجه به حمایت‌های نظامی آمریکا از تایوان که چین را نگران کرده است. پکن تایوان را یکی از استان‌های خود می‌داند که هنوز نتوانسته پس از پایان جنگ داخلی چین در سال 1949 آن را با بقیه سرزمین‌های خود متحد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید