پوتین برای توقف مشروط جنگ در اوکراین اعلام آمادگی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از پیشروی نیروهای روسیه در شرق اوکراین، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، اعلام کرد آماده است جنگ در اوکراین را پس از مذاکره بر سر آتش‌بس و پذیرش خطوط فعلی جبهه‌های جنگ متوقف کند.

چهار منبع روسی که خواستند هویتشان فاش نشود به خبرگزاری «رویترز» گفتند پوتین در صورت دریافت نکردن پاسخ اوکراین یا غرب به این پیشنهاد، جنگ را ادامه می‌دهد.

سه تن از منابع نزدیک به کرملین اعلام کردند که پوتین از تلاش‌های غرب برای «جلوگیری از ادامه مذاکرات» و تصمیم ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، برای «مخالفت با این مذاکرات» ابراز ناامیدی کرده است.

یکی از منابع ارشد روسی که در مذاکرات سطح بالا در کاخ کرملین حضور داشت، گفت که پوتین می‌تواند به هر میزان که لازم باشد جنگ را ادامه دهد، اما همچنین آماده است جنگ را متوقف کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، تاکید کرد پوتین بارها گفته که روسیه برای گفتگوهای سازنده آماده است و نمی‌خواهد در «جنگ همیشگی» شرکت کند. وزارت‌ خارجه و دفاع اوکراین هنوز واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند.

برخی تحلیل‌گران نظامی و سیاسی غربی معتقدند که انتصاب آندری بلوسوف، اقتصاددان، به عنوان وزیر دفاع روسیه می‌تواند نشانه‌ای از آمادگی مسکو برای جنگ طولانی‌مدت باشد.

پیشروی روسیه و عقب‌نشینی مجارستان

نیروهای روسی به‌تازگی در جبهه شرقی اوکراین پیشروی داشته‌اند. در همین حال، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، اعلام کرد که کشورش نقش خود در «ناتو» را بازنگری می‌کند و نمی‌خواهد در عملیات نظامی این ائتلاف در اوکراین شرکت کند.

اوربان تاکید کرد مجارستان قصد ندارد در عملیات نظامی ناتو، که ممکن است اعضای این ائتلاف را به جنگ با روسیه بکشاند، شرکت کند. او گفت که برنامه‌ریزی‌های نظامی در بروکسل انجام می‌شود و مجارستان با آن مخالف بوده و در حال بررسی راه‌هایی است تا، بدون اینکه در جنگ شرکت کند، به عنوان عضو ناتو باقی بماند. او تصریح کرد که مجارستان به عنوان عضو ناتو، نقش فعالی در جنگ نخواهد داشت.

اوربان همچنین گفت که مجارستان تسلیحات به اوکراین نمی‌فرستد و خاکش را برای میزبانی از مهمات‌ و تسلیحات نیز اختصاص نمی‌دهد. او معتقد است که بحران اوکراین تنها از طریق مذاکرات صلح‌آمیز قابل حل است و هیچ برنده‌ای نخواهد داشت.

نقش ناتو

نخست‌وزیر مجارستان تاکید کرد که ناتو یک ائتلاف دفاعی بوده و هیچ کس به آن حمله نکرده است. او معتقد است که بحران اوکراین تنها به اوکراین و روسیه مربوط است و صحبت از «تهدید روسیه» آمادگی غرب و اروپا برای جنگ است.

اوربان بر اهمیت باقی‌ماندن مجارستان در ناتو، بدون شرکت در جنگ، تاکید کرد و هشدار داد که درگیری بین اروپا و روسیه که هر دو از تسلیحات هسته‌ای برخوردارند، می‌تواند به پیامدهای فاجعه‌باری منجر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید