روسیه برای اولین بار به مسئولیت «داعش» در حمله به تالار «کروکوس سیتی» اذعان کرد

مدیر دستگاه امنیت فدرال روسیه: اعضای «ناتو» به اعزام مزدوران و عوامل مسلح سازمان‌های تروریستی به اوکراین، کمک می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گذشت دو ماه از حمله خونینی که «کروکوس سیتی هال» در نزدیکی مسکو را هدف قرار داد، روسیه برای نخستین بار اذعان کرد که گروه «داعش» مسئول این حمله است.

به گزارش خبرگزاری «ریانووستی»، الکساندر بورنیکوف، مدیر دستگاه امنیت فدرال روسیه جمعه 4 خرداد اعلام کرد: «در جریان تحقیقات مشخص شد که تدارکات، تامین مالی، حمله و خروج تروریست‌ها از طریق اینترنت توسط اعضای گروه داعش خراسان، هماهنگ شده است».

اتهامات علیه «ناتو»

بورتنیکوف در جریان نشست مدیران سرویس‌های امنیتی کشورهای مستقل مشترک المنافع در بیشکک(پایتخت قرقیزستان)، انگشت اتهام را به سمت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» نشانه رفت. او مدعی شد که اعضای «ناتو» به اعزام مزدوران و عوامل مسلح سازمان‌های تروریستی به اوکراین، کمک می‌کنند.

بورتنیکوف افزود: «ادامه اعزام گسترده مزدوران و عوامل مسلح سازمان‌های تروریستی بین‌المللی از خاورمیانه، شمال آفریقا و افغانستان به اوکراین با کمک کشورهای ناتو را زیر نظر داریم».

به گفته او هدف از این اقدامات، افزایش گستره تروریسم به سمت کشورهای مستقل مشترک‌المنافع است.

گروه «داعش» به دفعات مسئولیت حمله هولناک 22 مارس گذشته را که منجر به کشته شدن 144 نفر شد، بر عهده گرفت اما مسکو بارها کوشید این حملات را به اوکراین یا کشورهای غربی نسبت دهد.

مسکو پیشتر اعلام کرده بود که چند عامل این حمله را هنگام فرار به سمت کی‌یف بعد از اجرای عملیات، دستگیر کرده است.

«اتهامی بی‌معنا»

واشینگتن در آن زمان با «بی معنا» توصیف کردن اتهامات روسیه علیه اوکراین به دست‌داشتن در این حمله، خاطرنشان کرد که روشن است، گروه « داعش»، یگانه مسئول این حمله است.

مسئولان امریکایی در آن برهه فاش کردند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا«سیا»، با هشدار به طرف‌های دست‌اندرکار روسی قبل از این عملیات، مکان دقیق اجرای عملیات را به آنها اطلاع داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، چند روز قبل از حمله مرگبار به سالن کنسرت، این هشدارهای آمریکا را دست کم گرفته و آنها را صرفاً اقدامی تحریک آمیز و تلاش برای ارعاب و بی ثبات کردن کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دانست.

به باور تحلیلگران امنیتی، دخالت روسیه درجنگ داخلی سوریه در سال 2015، داعش را از انگیزه در حمله به روسیه برخوردار می‌سازد.

کالین کلارک از «مرکز سوفان»، گروه تحقیقاتی مستقر در واشینگتن، توضیح داد که این سازمان تروریستی و شاخه «ولایت خراسان» آن طی دو سال گذشته، توجه خود را به روسیه معطوف کرده و بارها پوتین را در تبلیغاتش هدف انتقاد قرار داده است.

گروه «داعش» اخیرا مسئولیت حملات خونبار در مناطقی از خاورمیانه، أفغانستان، پاکستان، ایران، فیلیپین و سریلانکا را بر عهده گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید