دادستان کل آمریکا: ادعای ترامپ درباره «تهدید اف‌بی‌آی» بسیار خطرناک است

ترامپ در کارزار انتخاباتی خود و در پیام‌هایی که برای جمع کردن کمک‌های مالی به رای‌دهندگان فرستاده است، از این قضیه بهره‌برداری کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مریک گارلند، دادستان کل ایالات متحده، روز پنجشنبه ادعاهای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور مبنی بر اینکه پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌آی» در جریان جستجوی املاک وی در فلوریدا در سال 2022 مجاز به تیراندازی به وی بوده است را «کذب» و «بسیار خطرناک» خواند.

به گزارش «رویترز»، گارلند در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که ترامپ و برخی متحدانش به یک «طرح عملیات استاندارد» اشاره می‌کنند که زمانی که ماموری در خطر شدید قرار می‌گیرد، می‌تواند در حین اجرای حکم جستجو از نیروی مرگبار استفاده کند.

اف‌بی‌آی املاک مارآلاگوی ترامپ را در آگوست 2022 بازرسی کرد تا مدارک محرمانه‌ای که او پس از ترک قدرت با خود برده بود را پس بگیرد. ماموران انبوهی از مدارک را پیدا کردند که منجر به یکی از چهار مورد تعقیب کیفری شد که ترامپ در حال حاضر با آن مواجه است.

پیش از جستجو، اف‌بی‌آی پیش‌نویس یک بیانیه عملیاتی را تهیه کرده بود که این هفته علنی شد، مبنی بر اینکه مجریان قانون تنها در صورتی که یک افسر یا فرد دیگری در معرض خطر فوری باشد، مجاز به استفاده از نیروی مرگبار هستند. ترامپ در زمان جستجو در محل حضور نداشت.

با این وجود، به گفته رویترز، ترامپ در کارزار انتخاباتی خود و در پیام‌هایی که برای جمع کردن کمک‌های مالی به رای‌دهندگان فرستاده است، از این قضیه بهره‌برداری کرده و به دروغ ادعا کرده که اف‌بی‌آی مجاز به کشتن وی بوده است.

یک ایمیل تحت عنوان «من از مرگ جستم» که کارزار ترامپ به رای‌دهندگان فرستاد، نوشته بود: «خبر داغ از ترامپ: دادگستری بایدن مجاز بود به من شلیک کند! اخیراً فاش شد که وزارت دادگستری بایدن مجاز به استفاده از نیروی مرگبار برای حمله نفرت‌انگیز خود در مارآلاگو بود.»

گارلند که به عنوان دادستان کل بر اف‌بی‌آی نظارت می‌کند، گفت که چنین سیاست‌هایی عادی هستند و در بازرسی‌های توافقی از املاک بایدن که توسط اف‌بی‌آی در تحقیقات اسناد طبقه‌بندی‌شده جداگانه انجام شد نیز اعمال می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید