تفاوت دادگاه بین‌المللی کیفری و‌ دیوان بین‌المللی دادگستری چیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از درخواست دادگاه بین‌المللی کیفری برای صدور حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و یوآف گالانت، وزیر دفاع، و همچنین سه تن از رهبران حماس، بحث‌های حقوقی و قانونی پیرامون صلاحیت‌های این دادگاه شدت گرفته است. سازمان ملل متحد گزارشی در وب‌سایت رسمی خود منتشر کرد و در آن به پنج نکته درباره دادگاه بین‌المللی کیفری و تفاوت‌ آن با دیوان بین‌المللی دادگستری پرداخته است.

دادگاه بین‌المللی کیفری

دادگاه بین‌المللی کیفری در سال 2002 برای محاکمه متهمان به جدی‌ترین جنایات تأسیس شد. این دادگاه برای تضمین عدالت برای قربانیان، محاکمات عادلانه و تکمیل کار دادگاه‌های ملی ایجاد شده است. هدف اصلی این دادگاه محاکمه مسئولان جرایم شدید مانند جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی، نسل‌کشی و تجاوز نظامی است.

این دادگاه با تمرکز بر قربانیان، به پرونده‌هایی مانند سوءاستفاده از کودکان سرباز، تخریب میراث فرهنگی، خشونت جنسی و حمله به غیرنظامیان پرداخته است. در این فرآیند، دادگاه بین‌المللی کیفری به تدریج با استفاده از شهادت شاهدان و وکلای قربانیان، سوابق قضایی موثقی ایجاد می‌کند.

نقش قربانیان

یکی از نکات مهمی که سازمان ملل به آن اشاره کرده، نقش قربانیان در این دادگاه است. قربانیان در تمامی مراحل روند قضایی شرکت دارند و تاکنون بیش از ده هزار قربانی در این پرونده‌ها مشارکت داشته‌اند. همچنین دادگاه، از طریق برنامه‌های آگاهی‌رسانی، با جوامع آسیب‌دیده در ارتباط مستقیم است و سعی در حفاظت از سلامتی جسمی و روانی قربانیان و شاهدان دارد.

محاکمات عادلانه

دادگاه بین‌المللی کیفری تضمین می‌کند که متهمان تا زمانی که جرمشان ثابت نشده بی‌گناه محسوب می‌شوند و حق دارند از محاکمه عادلانه و عمومی برخوردار شوند. متهمان حق دارند از اتهامات آگاه شوند، زمان و امکانات کافی برای دفاع خود داشته باشند، وکیل انتخاب کنند و به شواهد دسترسی داشته باشند.

همکاری با دادگاه‌های کشوری

دادگاه بین‌المللی کیفری جایگزین دادگاه‌های کشوری نمی‌شود، بلکه در مواردی که کشورها تمایلی یا توانایی واقعی برای محاکمه جنایات جدی ندارند، دخالت می‌کند. این دادگاه با همکاری نزدیک با دادگاه‌های کشوری و بین‌المللی، حمایت بیش از 120 کشور عضو را جلب کرده است.

تفاوت با دیوان بین‌المللی دادگستری

دیوان بین‌المللی دادگستری که یکی از نهاد‌های سازمان ملل است، به اختلافات بین کشورها می‌پردازد، در حالی که دادگاه بین‌المللی کیفری به پرونده‌های مربوط به افراد متهم به جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت رسیدگی می‌کند.

دادگاه بین‌المللی کیفری مستقل از سازمان ملل است، هرچند که مجمع عمومی سازمان ملل از آن حمایت می‌کند. همچنین، این دادگاه بدون داشتن نیروی پلیس مستقل، به همکاری دولت‌ها برای اجرای دستورات بازداشت یا احضار متهمان متکی است.

نقش صندوق حمایتی

صندوق حمایتی برای قربانیان نیز به عملی کردن اولین احکام مربوط به جبران خسارات می‌پردازد و از طریق برنامه‌های کمک‌رسانی، حمایت جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی به بیش از 450 هزار قربانی ارائه کرده است. همچنین، قربانیان می‌توانند اطلاعات خود را به دادستان ارائه دهند تا مشخص شود که آیا تحقیقاتی باید آغاز شود یا خیر.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید