هماهنگی امنیتی آمریکایی - خلیجی برای مقابله با چالش‌های امنیتی در منطقه

واشینگتن به همراه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج در صددند تا بررسی امکان ایجاد سامانه هشدار زودهنگام در برابر حملات موشکی را آغاز کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریاض، پایتخت پادشاهی عربی سعودی چهارشنبه 2 خرداد شاهد برگزاری نشست کارگروه مشترک خلیجی - آمریکایی شامل نظامیان دو طرف بود.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که منطقه با چالش‌هایی از قبیل امنیت دریانوردی در دریای سرخ و آب‌های منطقه خلیج و همچنین پیامدهای جنگ در غزه بر گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه، مواجه است.

در همین راستا دانییل شابیرو، دستیار معاون وزیر دفاع آمریکا به «العربیه» گفت که در این نشست همکاری آمریکایی- خلیجی در چارچوب مقابله با چالش‌های امنیتی مشترک را مورد بررسی قرار گرفت، در زمانی که واشینگتن و شورای همکاری خلیج از روابط بلندمدت چند دهه‌ای در زمینه‌های دفاعی، امنیتی برای مقابله با چالش‌های مشترک و بنای منطقه‌ای امن و شکوفا برخوردارند.

او در مصاحبه اختصاصی با العربیه افزود که این نشست در چارچوب تلاش این کارگروه مشترک برای بازنگری در سامانه‌های پدافند موشکی، امنیت دریایی برگزار می‌شود. چرا که به گفته او در این زمینه‌ها این سامانه‌ها با چالش‌های موشک‌‌های بالستیک، پهپادهایی که توسط حوثی‌ها به سوی کشتی‌ها در دریای سرخ پرتاب می‌شود مواجه هستند.

او همچنین به توافقات صورت گرفته در چارچوب این نشست در ریاض و ابراز تمایل دو طرف برای گسترش سطح‌های همکاری مشترک، هماهنگی برای مقابله با چالش‌ها و علاوه بر آن تمرکز بر تبادل زودهنگام داده‌ها و اطلاعات درباره موشک‌ها و پهپادها و هشدارها برای مقابله و سرنگونی آن در لحظه پرتاب اشاره کرد.

این مقام وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که واشینگتن در صدد است همراه با شورای همکاری خلیج بررسی طرح سامانه هشدار زودهنگام نسبت به حملات موشکی را آغاز کند و در این‌باره گفت:«این چیزی است که آمریکا همراه با شورای همکاری خلیج برای انجام آن و با هدف تقویت و ارتقای سطح امنیت در شورای همکاری، اقدام می‌کند».

دستیار معاون وزیر دفاع آمریکا در ارتباط با امنیت دریایی گفت: «در این‌باره بر انجام تمرین‌های مشترک و تبادل داده‌ها و اطلاعات تمرکز می‌کنیم تا بتوانیم این گروه‌های تروریستی را علاوه بر مقابله با قاچاق سلاح و منع گسترش انتشار آن، شکست دهیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید