کاخ سفید: بایدن با «به رسمیت شناختن یکجانبه» کشور فلسطین مخالف است

اسرائیل در واکنش به تصمیم کشورهای اروپایی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین که همزمان با ادامه جنگ غزه اتخاذ شده است تهدید کرد که پس از جنگ اجازه تشکیل چنین کشوری را نخواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید در واکنش به تصمیم برخی کشورهای اروپایی مبنی بر به رسمیت شناختن کشور فلسطین، چهارشنبه دوم خرداد اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده با «به رسمیت شناختن یکجانبه» کشور فلسطین مخالف است.

در همین راستا مشاور امنیت ملی اسرائیل در واکنش به تصمیم کشورهای اروپایی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین، متعهد شد که پس از پایان جنگ اجازه تشکیل کشور فلسطین را نخواهد داد.

کشورهای پادشاهی نروژ، پادشاهی اسپانیا و جمهوری ایرلند اعلام کردند که کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند.

این رویکرد کشورهای اروپایی با استقبال برخی کشورها و مخالفت برخی دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا مواجه شده و خشم و تهدید اسرائیل را برانگیخته است.

اسرائیل سفرای خود در ایرلند و نروژ را پس از اقدام این دو کشور در به رسمیت شناختن کشور فلسطین، برای مشورت اضطراری به تل‌آویو فراخواند.

سیمون هریس، نخست‌وزیر ایرلند، چهارشنبه دوم خرداد در بیانیه‌ای مشترک با اسلو و مادرید اعلام کرد کشورش فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسد. هریس گفت: «امروز ایرلند، نروژ و اسپانیا کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسند» و افزود «امروز روزی تاریخی و مهم برای ایرلند و فلسطین است». وی ادامه داد: «اطمینان داریم کشورهای بیشتری در این زمینه به ما خواهند پیوست.»

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا اعلام کرد قصد دارد 28 ماه مه، کشور مستقل فلسطین را به رسمیت بشناسد و گزارشی که پیشتر وب‌سایت خبری «ال کونفیدنشال» منتشر کرده بود را تایید کرد.

همزمان نخست‌وزیر نروژ اعلام کرد رسما کشورش فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت می‌شناسد. یوناس گار استورا چهارشنبه دوم خرداد افزود: «اگر فلسطین به رسمیت شناخته نشود، صلح در خاورمیانه برقرار نخواهد شد». وی افزود: «نروژ از 28 مه کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسد.»

تهدید کشورهای اروپایی از سوی اسرائیل

یسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای گفت: «امروز پیامی قاطعانه برای ایرلند و نروژ می‌فرستم: اسرائیل در این مورد هرگز ساکت نخواهد نشست. دستوراتی برای سفرای اسرائیل در دوبلین و اسلو صادر شد تا برای رایزنی‌های بیشتر به اسرائیل بازگردند.»

به گفته کاتز، «اقدامات عجولانه این دو کشور عواقب ناگواری برای آن‌ها در پی خواهد داشت و اگر اسپانیا به وعده خود مبنی بر به رسمیت شناختن کشور فلسطین عمل کند، اقداماتی علیه آن انجام خواهد داد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید