«داعش خراسان» برای گسترش فعالیت‌هایش از هوش مصنوعی استفاده می‌کند

از نگاه داعش، هوش مصنوعی به معنای تغییر اصول بازی و شیوه‌ای سریع در راستای انتشار حملات مرگبار برای رسیدن به تقریبا تمامی نقاط جهان خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«واشینگتن پست» گزارش داد که چهار روز پس از حمله گروه تروریستی «داعش» به یک کنسرت موسیقی در روسیه در مارس گذشته، ویدیویی 92 ثانیه‌ای روی پلتفرم وابسته به این گروه پخش شد.

به نوشته این روزنامه، در این ویدئو گوینده خبر با کلاه ایمنی و لباس نظامی اعلام کرد که این حمله، بخشی از «روال طبیعی جنگ جاری میان داعش و کشورهایی است که در حال نبرد با اسلام‌ هستند».

بر اساس گزارش «واشینگتن پست»، گوینده این خبر «ساختگی» بود و به وسیله هوش مصنوعی نرم‌افزار «نیوز هاروست» ساخته شده است.

بر اساس ویدئوهای به اشتراک گذاشته شده با «واشینگتن پست» توسط گروه «سایت اینتلیجنس» که فعالیت‌های تروریستی روی اینترنت را رصد می‌کند، «نیوز هاروست» از مارس گذشته پیام‌های ویدئویی شبه هفتگی را در مورد عملیات گروه داعش خراسان در سراسر جهان ارائه داده است.

نرم‌افزار مورد استفاده داعش

به گفته ریتا کاتز، بنیانگذار «نیوز هاروست»، این نرم‌افزار به شکلی طراحی شده که به پخش خبر شباهت داشته باشد. این برنامه بیانگر به‌کارگیری هوش مصنوعی در قالب ابزار قدرتمند تبلیغاتی و بازسازی عملیات رسانه‌ای داعش است.

کاتز افزود: «از نگاه داعش، هوش مصنوعی به معنای تغییر اصول بازی است. این شیوه‌ای سریع برای داعش در راستای انتشار حملات مرگبار آنها برای رسیدن به تقریبا تمامی نقاط جهان خواهد بود.»

این ویدئو با نمایش شعارها و تیتر آغاز می‌شود و گویندگانی را نشان می‌دهد که به وسیله هوش مصنوعی ساخته شده و لباس‌های رسمی یا نظامی بر تن دارند و پیام‌هایی را از رسانه‌های رسمی داعش شامل خبر حمله به این کنسرت می‌خوانند. این ویدئو همچنین تصاویری از اعضای داعش را در حال اجرای ماموریت‌های تروریستی نشان می‌دهد.

«واشنگتن پست» به نقل از کارشناسان رسانه‌های تروریستی افزود که این ویدئوها برخی از علائم اولیه را نشان می‌دهد که هوش مصنوعی به گروه های تروریستی کمک می‌کند تا سرعت تبلیغات و جذب عضو را افزایش دهند.

طبق این گزارش، بسیاری از سازمان‌های افراطی شامل سازمان القاعده، توجه خود را به ‌هوش‌های مصنوعی مانند «چت جی‌پی‌تی» برای جذب قشر جوان و تولید عکس و صدا به منظور خلق محتوای دروغین معطوف کرده‌اند.

کاتز تاکید کرد که هوش مصنوعی، این امکان را به طرفداران داعش برای تولید تبلیغات باورپذیر به شکلی بی خطر مانند پخش اخبار می‌دهد و ابزار ارزانی برای تولید ویدئو با بودجه اندک برای داعش و القاعده که به دلیل حملات نظامی تضعیف شده‌اند، به‌شمار می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید