کاهش روابط دیپلماتیک اسپانیا با آرژانتین به سطح کاردار

رئیس‌جمهوری آرژانتین در تجمعی در مادرید که توسط راست‌گرایان افراطی برگزار شده بود، همسر رئیس‌جمهوری اسپانیا را مورد توهین قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسپانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که خروج سفیرش از بوئنوس آیرس در واکنش به «اظهارات تحقیرآمیز» خاویر میلِی، رئیس‌جمهوری آرژانتین، درباره همسر نخست‌وزیر اسپانیا «دائمی» خواهد بود.

به گزارش «رویترز»، اسپانیا ابتدا سفیر خود را برای مشاوره فراخوانده و از آرژانتین طلب عذرخواهی کرده بود پس از آنکه میلی در تجمعی در مادرید که توسط حزب راست‌گرای افراطی «ووکس» برگزار شده بود، بگونیا گومز را مورد توهین قرار داد.

گومز که همسر پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا است، در تحقیقات قضایی درباره اتهامات فساد تجاری و سوء استفاده از نفوذ توسط یک گروه فعال بوده است، اگرچه دادستانی مادرید درخواست کرده که این پرونده به دلیل نبود مدارک کافی بسته شود.

خوزه مانوئل آلبارس، وزیر امور خارجه اسپانیا، در این باره به خبرنگاران گفت که سفیر به طور دائم در مادرید خواهد ماند و افزود که سفارت اسپانیا در آرژانتین توسط کاردار اداره خواهد شد.

بعداً مانوئل آدورنی، سخنگوی میلی لحنی آشتی‌جویانه‌ گرفت و گفت که آرژانتین تحت هیچ شرایطی سفیر خود را از اسپانیا فرا نخواهد خواند، و افزود: «روابط برادرانه ما هیچ ارتباطی با این مسائل ندارد. ایده مهمل فراخواندن سفیرمان از کشوری برادر مانند اسپانیا هرگز به ذهن ما نرسیده است.»

به گفته رویترز، میلی که یک سیاستمدار راست‌گراست، در تجمع روز یکشنبه برای مخالفان راست‌گرای افراطی در مادرید به عنوان سخنران اصلی حضور یافت و در کنار رهبر ووکس، سانتیاگو آباسکال، کتاب خود را تبلیغ کرد.

میلی بعدا در گفت‌وگویی با یک شبکه تلویزیونی آرژانتین از خود دفاع کرد و گفت: «آنچه که در حال روی دادن است به معنای واقعی کلمه نشات‌گرفته از جنون یک سوسیالیست متکبر است که اظهار نظری که حاوی هیچ اسمی نبود را توهینی به خود تلقی کرد، و بدون دلیل تصمیم به تشدید تنش دیپلماتیک گرفت. بنابراین این مشکل پدرو سانچز است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size