ممنوعیت رئیس‌جمهوری پیشین آفریقای جنوبی از شرکت در انتخابات

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که برتری اکثریتی کنگره ملی آفریقا پس از 30 سال در قدرت به خطر افتاده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی آفریقای جنوبی روز دوشنبه حکم داد که جیکوب زوما، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور، از شرکت در انتخابات پارلمانی در ماه جاری منع شده است. این حکم می‌تواند بر نتیجه انتخابات تأثیر بگذارد و ناآرامی‌هایی از سوی حامیان زوما ایجاد کند.

به گزارش «رویترز»، دادگاه قانون اساسی حکم داد که حکم 15ماه زندان زوما به دلیل بی‌احترامی به دادگاه در سال 2021 او را از شرکت در انتخابات 29 مه محروم می‌کند، زیرا قانون اساسی هر کسی که به بیش از 12 ماه زندان محکوم شده باشد را از کسب کرسی در پارلمان منع می‌کند.

در حکم دادگاه آمده است: «اعلام می‌شود که آقای زوما به دلیل ارتکاب جرم محکومیت یافته و به بیش از 12 ماه زندان محکوم شده است، و بنابراین واجد شرایط برای عضویت و شرکت در انتخابات پارلمان ملی نیست.»

زوما که در سال 2018 مجبور به کناره‌گیری از مقام ریاست جمهوری شد، با حزب حاکم «کنگره ملی آفریقا» (اِی‌اِن‌سی) اختلاف پیدا کرده است، و از سوی حزب جدیدی به نام «اومخونتو و سی‌زوه» (اِم‌ک) که به نام «شاخه مسلح سابق کنگره ملی آفریقا» شناخته می‌شود، در کارزارهای سیاسی شرکت می‌کند.

سیهل اِنگوبانه، دبیر کل ام‌ک، به خبرنگاران محلی گفت که حکم روز دوشنبه تأثیری بر کارزار انتخاباتی آنها ندارد، و افزود رهبری حزب با زوما ملاقات می‌کند و از او درباره مسیر پیش رو راهنمایی خواهد گرفت.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که برتری اکثریتی کنگره ملی آفریقا پس از 30 سال در قدرت به خطر افتاده است، و ام‌ک تهدیدی جدی برای آن محسوب می‌شود، به ویژه در استان خانگی زوما، کوازولو-ناتال، که وی در آن کماکان محبوب است.

در سال 2021، زندانی شدن زوما باعث شورش‌هایی در کوازولو-ناتال شد که در آن بیش از 300 نفر کشته شدند. این شورش‌ها بعدا شدیدتر شد و به غارت‌های گسترده‌تری منجر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید