روسیه با ترسیم مجدد مرزهای دریایی خود در حوزه بالتیک خشم فنلاند و لیتوانی را برانگیخت

وزارت دفاع روسیه پیشنهاد بازنگری در مرزهای دریای بالتیک را داد و این موضوع را اینگونه توجیه کرد که در سال 1985 اتحاد جماهیر شوروی از نقشه‌های دریایی مربوط به اواسط قرن بیستم استفاده کرد که به طور کامل با مختصات مدرن نقشه‌ها مطابقت نداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیش‌نویس لایحه دولت روسیه نشان داد که وزارت دفاع این کشور پیشنهاد بازنگری در مرزها در آب‌های سرزمینی روسیه در دریای بالتیک را مطرح کرده که این ایده انتقاد فنلاند و لیتوانی، اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را برانگیخته است.

بر اساس این پیش‌نویس لایحه، این وزارتخانه در مورخ 21 مه پیشنهاد تنظیم مرزهای اطراف جزایر روسیه در بخش شرقی خلیج فنلاند و اطراف کالینینگراد را داده است.

در این بیانیه همچنین آمده است که «مرزهای دریایی فدراسیون روسیه تغییر خواهد کرد.» این لایحه دولت روسیه در صورت تصویب در ژانویه 2025 لازم الاجرا خواهد شد.

وزارت دفاع روسیه پیشنهاد اصلاحیه را اینگونه توجیه کرد که در سال 1985، اتحاد جماهیر شوروی از نقشه‌های دریایی مربوط به اواسط قرن بیستم استفاده کرده بود که به طور کامل با مختصات مدرن نقشه‌ها مطابقت نداشت.

از پیش‌نویس قطعنامه، اصلاحات و اینکه آیا رایزنی‌هایی با سایر کشورهای حوزه دریای بالتیک صورت گرفته است یا خیر، مشخص نیست.

الکساندر استاب، رئیس جمهوری فنلاند درباره این مساله گفت: «مقامات فنلاند در حال بررسی اطلاعات موجود در رسانه‌های روسیه در مورد تعیین مناطق دریایی در خلیج فنلاند هستند.»

استاب، در ادامه افزود: «دولت فنلاند به دقت اوضاع را رصد می‌کند و روسیه در این زمینه با کشورش تماسی نداشته است و هلسینکی طبق معمول با آرامش و بر اساس واقعیت برخورد خواهد کرد.»

النا والتونن، وزیر خارجه فنلاند نیز به نوبه خود گفت که «روسیه باید به کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد حقوق دریاها پایبند باشد و افزود که مسکو درصدد ایجاد ناآرامی است.»

در همین راستا، وزیر خارجه لیتوانی گفت که این پیشنهاد روسیه نشا‌ دهنده تشدید تنش‌ها علیه ناتو و اتحادیه اروپا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید