بلینکن: آمریکا شاید از اعمال تحریم‌ها علیه دادگاه کیفری بین‌المللی حمایت کند

دادگاه جنایی لاهه بحران‌ دولت بایدن در رابطه با جنگ اسرائیل علیه غزه را عمیق‌تر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه یکم خرداد گفت، دولت جو بایدن با کنگره برای اعمال تحریم‌های احتمالی علیه دادگاه کیفری بین‌المللی همکاری خواهد کرد.

اظهارات وزیر خارجه آمریکا پس از آن بیان شد که دادستان ارشد دادگاه کیفری بین‌المللی دو روز پیش اعلام کرد که او به دنبال صدور حکم بازداشت برای مقام‌های ارشد اسرائیل و رهبران جنبش حماس است.

در همین حال برخی اعضای جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا گفتند که قصد دارند قانونی را ارائه دهند که هزینه‌هایی را بر دادگاه کیفری به دلیل تصمیم اخیر خود، تحمیل کند.

انتظار می‌رود که تصمیم جمهوری‌خواهان درباره دادگاه کیفری بین المللی، دموکرات‌ها را مجبور به رأی‌گیری درباره اقدامی کند که می‌تواند اختلافات میان اعضای این دو حزب بر سر جنگ بین اسرائیل و حماس را آشکار کند.

جیمز ریش، جمهوری‌خواه ارشد کمیته روابط خارجی سنا در جلسه‌ استماع از بلینکن پرسید که آیا از قانونی برای مقابله با «مداخله دادگاه کیفری بین‌المللی در اقدامات کشورهایی که سیستم قضایی دموکراتیک مستقل و مشروع دارند» حمایت می کند یا خیر.

ریش گفت که او و سایر اعضای جمهوریخواه در حال کار بر روی قانونی برای رسیدگی به اقدامات «اشتباه» دادگاه کیفری بین المللی‌اند.

به گزارش فایننشال تایمز، شرکت بلینکن در جلسات استماع کنگره برای همکاری دو حزب در رابطه با اقدام اخیر دادگاه کیفری بین‌المللی، نشانه میزان نارضایتی واشینگتن از درخواست این نهاد بین‌المللی برای صدور حکم بازداشت علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و یوآو گالانت، وزیر دفاع این کشور است.

بلینکن در سخنان خود در جلسه استماع خطاب به کمیته سنا، گفت که دولت بایدن به پیشنهادات جمهوری‌خواهان را بررسی خواهد کرد و بر اساس آن اقدام خواهد کرد.
او گفت: «ما می‌خواهیم با شما بر اساس دو حزب جمهوریخواه و دمکرات کار کنیم تا پاسخ مناسب را پیدا کنیم».

پیشتر دولت دونالد ترامپ در سال 2020 تحریم‌هایی را علیه مقامات ارشد دادگاه کیفری بین‌المللی در پاسخ به تلاش‌های این دادگاه برای تحقیق درباره «جنایات جنگی» ایالات متحده در افغانستان اعمال کرد اما دولت بایدن در سال 2021 تحریم‌ها را لغو کرد، اگرچه در آن زمان اعلام کرد که با اقدامات دادگاه مربوط به افغانستان و سرزمین‌های فلسطینی مخالف است.

بلینکن در باره لغو تحریم‌های مقام‌های ارشد دادگاه لاهه توسط بایدن در سال 2021 گفت، دولت بایدن تحریم‌ها را «برای یافتن بهترین راه برای محافظت از نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان» لغو کرد.

او افزود اما اکنون درخواست حکم بازداشت دادگاه کیفری بین المللی، محاسبات دولت بایدن را تغییر داده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین اظهار داشت: «با توجه به اتفاقات دیروز، فکر می‌کنم باید اقدامات مناسبی را برای مقابله با این رویدادها انجام داد».

او به کمیته سنا گفت: «تصمیم دادگاه کیفری بین‌المللی یک تصمیم «بسیار اشتباه» است.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید نیز روز سه‌شنبه گفت که دولت در حال مذاکره با کنگره درباره گام‌های بعدی است.

او افزود، جمهوری‌خواهان نشان دادند که در تصمیم خود برای محکوم کردن دادگاه متحدند. انتظار می‌رود که مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، در این هفته درباره تحریم‌ها رای‌گیری کند.

اما دیدگاه دموکرات‌ها درباره تحریم دادگاه لاهه به‌رغم انتقاد رهبری آن‌ها از جمله چاک شومر، رهبر اکثریت سنا و حکیم جفریس، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان از تصمیم دادگاه اما هنوز چندان واضح نیست و آنها هنوز اعلام نکرده‌اند که آیا از تحریم‌ها حمایت خواهند کرد یا خیر.

حمایت نمایندگان ترقی‌خواه‌ از دادگاه کیفری

برخی نمایندگان مترقی مانند سناتور «برنی سندرز» از ایالت «ورمونت» گفتند که از دادگاه کیفری بین‌المللی و اقدامات آن حمایت می‌کنند.

از سوی دیگر لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، پاسخ شومر به درخواست حکم دادگاه بین‌المللی کیفری را ستود و از او خواست که «سخنان قوی را به اقداماتی قوی» تبدیل کند.

گراهام گفت: «ضروری است که مجلس سنا به شیوه‌ای دو حزبی، تحریم‌های فلج‌کننده‌ای را علیه دیوان کیفری بین‌المللی نه تنها برای حمایت از اسرائیل، بلکه برای جلوگیری از هرگونه اقدام آتی علیه پرسنل آمریکایی اعمال کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید