آمریکا و بریتانیا طی 6 حمله هوایی فرودگاه الحدیده تحت کنترل حوثی‌ها را بمباران کردند

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در چارچوب ائتلاف موسوم به «پاسداری از رفاه» با تشدید تنش‌های شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن و حملات و تهدیدهای آنها علیه کشتی‌های تجاری و نظامی در دو دریای سرخ و عرب مقابله می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه حوثی، چهارشنبه دوم خرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که جنگنده‌های ایالات متحده‌ آمریکا و بریتانیا طی 6 حمله هوایی فرودگاه الحدیده تحت کنترل حوثی‌ها در غرب یمن را بمباران کردند.

از ابتدای سال میلادی جاری و در پاسخ به حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری و دریانوردی بین‌المللی، ائتلافی تحت رهبری ایالات متحده آمریکا حملاتی را در دریای سرخ و خلیج عدن و علیه پایگاه‌های شبه‌نظامیان حوثی در استان‌های مختلفی در یمن از جمله صنعا، صعده و الحدیده آغاز کرد.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، پیش از 100 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام دادند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد تا مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف قاره آفریقا طی کنند.

این حملات همچنین به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

تاکنون چندین کشتی در دو دریای سرخ و عرب و اقیانوس هند هدف حملات گروه حوثی قرار گرفته‌اند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز به کشته‌‌شدن 3 ملوان منجر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید