بایدن در واکنش به حکم دادگاه لاهه: آنچه در غزه اتفاق می‌افتد نسل‌کشی نیست

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر بر حمایت «پایدار» واشینگتن از سلامت و امنیت اسرائیلی‌ها تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

پس از درخواست دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور حکم بازداشت برای بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و وزیر دفاع این کشور، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه 31 اردیبهشت مجددا در دفاع از اسرائیل گفت که نیروهای اسرائیلی در عملیات نظامی خود در نوار غزه مرتکب نسل‌کشی نمی‌شوند.

«نسل‌کشی نیست»

بایدن که در کاخ سفید سخنرانی می‌کرد با «شرم‌آور» توصیف کردن حکم بازداشت نتانیاهو از سوی دادگاه لاهه، گفت، «آنچه در غزه اتفاق می‌افتد نسل‌کشی نیست».

بایدن در مراسم ماه میراث یهودی آمریکا در کاخ سفید گفت: «آنچه در غزه اتفاق می‌افتد نسل‌کشی نیست. ما آن را رد می‌کنیم».

او در موارد متعدد در بخش‌های مختلف ایالات متحده با اعتراض طرفداران فلسطینی مواجه شد.

بایدن در اظهارات خود در کاخ سفید باز دیگر تاکید کرد که اسرائیل از زمان حمله 7 اکتبر به جنوب اسرائیل توسط شبه‌نظامیان حماس که منجر به کشته‌شدن 1200 نفر و گروگان گیری صدها نفر شد، قربانی شده است. رئیس جمهوری ایالات متحده گفت که حمایت واشینگتن از سلامت و امنیت اسرائیلی‌ها «پایدار» است.

او افزود: «ما در کنار اسرائیل ایستاده‌ایم تا یحیی سنوار رهبر حماس و بقیه حماس را از بین ببریم. می‌خواهیم حماس را شکست دهیم. ما برای دستیابی به این هدف با اسرائیل کار می‌کنیم».

ممکن است تلاش‌های صلح‌سازی را تضعیف کند

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده درخواست دادستان دیوان کیفری بین المللی برای صدور حکم بازداشت مقامات اسرائیلی و جنبش فلسطینی را رد می‌کند.

بلینکن روز دوشنبه گفت که تصمیمات دادگاه کیفری بین‌المللی ممکن است تلاش‌ها برای دستیابی به توافق آتش‌بس، تبادل زندانیان و افزایش کمک‌های بشردوستانه در غزه را تضعیف کند.

این بیانیه همچنین ادامه داد: «معادله دادستانی لاهه بین اسرائیل و حماس را رد می‌کنیم و آن را «شرم آور» می‌دانیم».

حکم دادگاه علیه اسرائیل است

نتانیاهو نیز تصمیم دادستان جنایات جنگی را محکوم کرد و آن را «لکه ننگ» و حمله به تمام اسرائیل توصیف کرد.

بنیامین نتانیاهو درخواست دیوان کیفری بین‌المللی را بیهوده و مستقیماً علیه اسرائیل دانست.

او همچنین گفت: «اقدام دادستان دیوان کیفری بین‌المللی دقیقاً به چیزی مانند یهودی‌ستیزی جدید به نظر می‌رسد».

حکم بازداشت برای نتانیاهو و گالانت

دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی با نگرانی از اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و گالانت وزیر دفاع او در نوار غزه مرتکب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت شده‌اند، علیه آنها صدور حکم بازداشت درخواست کرده است.

کریم خان، دادستان دادگاه بین‌المللی لاهه، دوشنبه 31 اردیبهشت توضیح داد که دلایل منطقی وجود دارد که معتقد باشیم نخست‌وزیر اسرائیل مسئولیت جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت را بر عهده دارد.

خان همچنین خواستار آن شد تا علیه یوآو گالانت، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی حکم بازداشت صادر شود.

واکنش آمریکا و بریتانیا

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به این رویکرد دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی، صدور هر گونه احکام بازداشت از دیوان دادگستری بین‌المللی را غیرمفید دانست و گفت چنین احکامی کمکی به برقراری آتش‌بس نخواهد کرد.

جو بایدن، نیز صدور احکام بازداشت از دیوان کیفری بین‌‌المللی علیه مقامات اسرائیلی را «رسوایی» خواند و تاکید کرد که نباید میان حماس و اسرائیل برابر‌انگاری شود.

در همین راستا وزیر خارجه آمریکا اقدام دادستان دیوان کیفری بین‌المللی به برابرانگاری اسرائیل و حماس را «شرم‌آور» توصیف کرد.

بلینکن با بیان این‌که دیوان دادگستری بین‌المللی سلطه قضایی بر اسرائیل ندارد، گفت که احکام دادگاه بین‌المللی احتمالا تلاش‌ها برای دست‌یابی به توافق تبادل گروگان‌ها و آتش‌بس در غزه را تضعیف می‌کند.

هیچکس بالاتر از قانون نیست

دادستان دادگاه بین‌المللی در مصاحبه‌ای که با شبکه آمریکایی «سی ان ان» داشت خاطرنشان کرد که اتهامات مطرح شده علیه نتانیاهو و گالانت شامل «نسل‌کشی، ایجاد قحطی به عنوان وسیله‌ای برای جنگ، از جمله جلوگیری از ارسال کمک‌های بشردوستانه، و هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان در درگیری» می‌شود.

زمانی که ماه گذشته گزارش‌هایی مبنی بر بررسی چنین اقدامی توسط دادستان کل دادگاه منتشر شد، نتانیاهو گفت که صدور هر گونه حکم بازداشت توسط دیوان کیفری بین‌المللی علیه مقامات ارشد دولتی و نظامی اسرائیل «به یک رسوایی با ابعاد تاریخی تبدیل خواهد شد»، چرا که اسرائیل «دارای یک نظام حقوقی مستقل است» و به طور کامل تمامی موارد نقض قانون را مورد بررسی قرار می‌دهد. خان در پاسخ به سوالی درباره اظهارات نتانیاهو گفت: «هیچکس بالاتر از قانون نیست.»

سه تن از رهبران حماس

از دیگر سو، دادستان دادگاه بین‌المللی لاهه، گفت که حکم بازداشت سه تن از رهبران حماس، به نام‌های یحیی السنوار، رهبر جنبش در غزه؛ محمد دیاب ابراهیم المصری، فرمانده گردان‌های القسام، معروف به «محمد ضیف» و اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی جنبش را صادر خواهد کرد.

او در ادامه توضیح داد که اتهامات السنوار، هنیه و المصری شامل «قتل عام، گروگان‌گیری، تجاوز جنسی به گروگان‌ها در حین بازداشت» است.

در پاسخ به این اظهارات دادستان دادگاه بین‌المللی، سامی ابوزهری، یکی از رهبران حماس، گفت که تصمیم دادگاه «قربانی و جلاد را برابر قلمداد کرد.»

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ابوزهری افزود که این تصمیم دادگاه اسرائیل را تشویق می‌کند که به «قتل عام» خود ادامه دهد.

نکته قابل توجه این است که اسرائیل و آمریکا از اعضای دیوان کیفری بین‌المللی نیستند.

در عین حال اما پس از اینکه مقامات فلسطینی رسماً در سال 2015 موافقت کردند که از اصول بنیادین دادگاه تبعیت می‌کنند، دادگاه بین‌المللی لاهه صلاحیت رسیدگی قضایی خود را بر غزه، قدس شرقی و کرانه باختری پوشش داد.

اختیارات دادگاه چیست؟

دیوان کیفری بین‌المللی یک نهاد قضایی مستقل است که صلاحیت رسیدگی به افراد متهم به نسل کشی، جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی را دارد.

در دوره اخیر، دیوان دادگستری بین‌المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به این دلیل مسئول دانستن وی در جنایات جنگی صادر کرد. شایان ذکر است که این دادگاه تنها زمانی مداخله می‌کند که مقامات ملی نتوانند یا نمی‌خواهند جلوی جنایات را بگیرند.

دادگاه‌ بین‌المللی کیفری افرادی را به ارتکاب جرایمی در کشورهای یوگسلاوی سابق و رواندا به جرم جنایات علیه بشریت در این دو کشور محاکمه کرد.

با این حال، دادگاه نیروی پلیس خاص خود را برای پیگرد و بازداشت مظنونان ندارد، و فقط باید به خدمات پلیس ملی آن کشور برای دستگیری و انتقال آن‌ها به لاهه اتکا کند.
آیا محدودیت زمانی برای صلاحیت حکم وجود دارد؟

از سوی دیگر، دادگاه کیفری بین‌المللی صلاحیت ماسبق ندارد و این دادگاه فقط می‌تواند به جرایمی که پس از 1 ژوئیه 2002 و زمانی که اساسنامه رم لازم الاجرا شد، رسیدگی کند.

علاوه این، دیوان فقط در مورد جنایاتی که در قلمرو کشوری که معاهده را تصویب کرده، یا توسط یکی از اتباع آن کشور و یا زمانی که شورای امنیت سازمان ملل پرونده‌ای را به آن ارجاع دهد، صلاحیت رسیدگی قضایی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید