کنگره آمریکا اعمال تحریم علیه دادگاه لاهه را بررسی می‌کند

کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، از شعبه مقدماتی این دادگاه خواسته است تا حکم جلب سه نفر از رهبران حماس، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل را صادر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که قانونگذاران آمریکایی در حال بررسی امکان اعمال تحریم‌ها علیه دیوان کیفری بین‌المللی در صورت صدور حکم جلب بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هستند.

بر اساس بیانیه جانسون، درخواست دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور حکم جلب نتانیاهو ناشی از «کمپین فشار بر اسرائیل» است که توسط دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا انجام می‌گیرد.

جانسون افزود: «در غیاب رهبری کاخ سفید، کنگره در حال بررسی همه گزینه‌ها، از جمله اعمال تحریم‌ها، برای مجازات دیوان بین‌المللی کیفری و اطمینان از این بابت است که رهبری این دادگاه در صورت گام‌برداشتن برای (صدور حکم جلب) با پیامدهایی مواجه خواهد شد».

پیشتر کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، از شعبه مقدماتی این دادگاه خواسته بود تا حکم جلب سه نفر از رهبران حماس، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل را صادر کند.

در بیانیه خان آمده است: «دادستانی کل، دلایل منطقی موید این باور دارد که یحیی السنوار، رهبر حماس در نوار غزه، محمد الضیف، فرمانده شاخه نظامی این جنبش، و اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، و همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و یواو گالانت، وزیر دفاع از هشتم اکتبر 2023، مسئولیت ارتکاب موارد جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در خاک اسرائیل و فلسطین (در نوار غزه) را بر عهده دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید