فرانسه از دادگاه لاهه برای صدور حکم بازداشت علیه رهبران اسرائیل و حماس حمایت كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانسه، بامداد سه‌شنبه یکم خرداد به طور رسمی از تقاضای دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه که تقاضای صدور حکم بازداشت برای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و گالانت وزیر دفاع اسرائیل و همچنین سه تن از رهبران جنبش حماس کرده است، حمایت کرد.

در بیانیه‌‌ای که وزارت خارجه فرانسه منتشر کرد، آمده است: «فرانسه از استقلال دادگاه کیفری بین‌المللی و مبارزه آن با معافیت از مجازات در همه موارد حمایت می‌کند».

وزارت خارجه فرانسه همچنین حمله حماس به اسرائیل در 7 اکتبر و «اقدامات شکنجه و خشونت جنسی» علیه اسرائیلی‌ها را محکوم کرد.

در این بیانیه وزارت خارجه فرانسه، به اسرائیل درباره «لزوم پایبندی دقیق به قوانین بین المللی بشردوستانه به ویژه سطح غیرقابل قبول تلفات غیرنظامیان در نوار غزه و عدم دسترسی کافی به کمک‌های بشردوستانه» هشدار داد.

کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، روز دوشنبه اعلام کرد که به دنبال صدور حکم بازداشت علیه نتانیاهو و وزیر دفاع او یوآو گالانت به اتهام ارتکاب جنایاتی از جمله اعمال «گرسنگی»، «قتل عمد» و «نسل‌کشی یا قتل است.

او در بیانیه خود افزود که اسرائیل مرتکب «جنایت علیه بشریت» شده و رژیم اسرائیل را به «حمله گسترده و سیستماتیک علیه غیرنظامیان فلسطینی» متهم کرده است.

کریم خان همچنین خواستار صدور حکم بازداشت یحیی السنوار، رئیس دفتر سیاسی جنبش در غزه، محمد دیاب ابراهیم (الدیف)، فرمانده گردان های القسام، شاخه نظامی جنبش و اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، به اتهام «قتل» «خشونت جنسی» و «گروگان‌گیری» شد.

خان تاکید کرد که قوانین بین المللی و قوانین درگیری مسلحانه برای همه اعمال می‌شود.

او افزود: «هیچ سرباز پیاده نظام، فرمانده، یا رهبر غیرنظامی، هیچ کس نمی تواند بدون مجازات عمل کند».

نتانیاهو روز دوشنبه، درخواست دادستان دادگاه را «لکه ننگ» توصیف کرد.

از سوی دیگر حماس رای دادگاه را به یکسان‌سازی بین قربانی با جلاد، دانسته و آن را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید