جولیان آسانژ برنده حق استیناف علیه استرداد خود به آمریکا شد

دادستان‌های آمریکایی ادعا می‌کنند که آسانژ یک تحلیلگر اطلاعات ارتش آمریكا را تشویق به سرقت اطلاعات حساس از آرشیوهای دولتی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت «ویکی‌لیکس» که اسناد سری دولت آمریکا را منتشر کرده است، در دادگاهی در لندن که روز دوشنبه برگزار شد، برنده حق تجدید نظر برای حکم استرداد خود به ایالات متحده شد.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، پس از آنکه وکلای آسانژ ادعا كردند كه دولت آمریکا تضمین کافی نداده است که در صورت استرداد آسانژ به آمریکا حق آزادی بیان وی را محدود نمی‌کند، دادگاه بریتانیا به نفع آسانژ حكم داد.

این کارشناس رایانه استرالیایی 52 ساله با 17 اتهام جاسوسی و یک اتهام سوء استفاده از رایانه درباره انتشار اسناد طبقه‌بندی‌شده ایالات متحده در حدود 15 سال پیش روبروست.

او هفت سال در سفارت اکوادور در لندن پناهنده بود، و پس از آن به یک زندان فوق‌امنیتی در حوالی لندن منتقل شد. آسانژ در دادگاه روز دوشنبه حاضر نبود چون به گفته وکلایش دچار مشکلات سلامتی بود.

دادستان‌های آمریکایی ادعا می‌کنند که آسانژ چلسی مَنینگ، تحلیلگر اطلاعات ارتش آمریكا را تشویق و به وی کمک كرد تا پیام‌های دیپلماتیک و پرونده‌های نظامی که ویکی‌لیکس آنها را منتشر کرد را از آرشیوهای دولت آمریکا سرقت کند.

وکلای آسانژ می‌گویند وی روزنامه‌نگاری است که تخلفات نظامی ایالات متحده در عراق و افغانستان را افشا کرده است. به گفته آنها، استرداد آسانژ به آمریکا وی را در معرض «دادرسی با انگیزه سیاسی» قرار می‌دهد و خطر «انكار جدی عدالت» را ایجاد می‌کند.

در مقابل، دولت آمریکا می‌گوید كه اقدامات آسانژ فراتر از روزنامه‌نگاری صرف بوده است، چرا که وی برای جمع‌آوری اطلاعات دست به تحریک، سرقت، و انتشار اسناد طبقه‌بندی‌شده دولتی زده است.

با این وجود، دادگاه استدلال‌های تیم حقوقی آسانژ را پذیرفت که می‌گفتند او فقط «ناشر» اسناد محرمانه بوده است، و بنابراین بر اساس الحاقیه اول قانون اساسی آمریکا باید تحت حمایت قانون آزادی بیان قرار بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید