پلیس فرانسه برای مقابله با ناآرامی‌های کالدونیای نو وارد عمل شد

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در واکنش به ناآرامی‌های اخیر گفته است که امضای قانون جدید را به تأخیر می‌اندازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از چندین روز ناآرامی‌های مرگبار در قلمرو اقیانوس آرام فرانسه به نام کالدونیای نو که منجر به کشته‌شدن چند نفر و بر هم ریختن نظم عمومی شد، پلیس فرانسه روز یکشنبه وارد عمل شد و ده‌ها سنگر در امتداد جاده اصلی پایتخت به فرودگاه را پاکسازی کرد.

به گزارش «رویترز»، ژرال دارمنن، وزیر کشور فرانسه گفت که بیش از 600 پلیس برای پاکسازی موانع در جاده فرودگاه بسیج شدند، که شامل حدود 100 ژاندارم است که بخشی از یک «واحد ویژه فوق مسلح» هستند.

لوئی لوفران، کمیسر عالی منطقه، به خبرنگاران گفت که حدود 60 سنگر که معترضان در امتداد این جاده 60 کیلومتری ایجاد کرده بودند برچیده شده است، اما جاده هنوز باز نشده است زیرا آوارها باید پاکسازی شوند که چند روز طول می‌کشد.

اعتراضات هفته گذشته آغاز شد هنگامی که مردم بومی کاناک به دلیل اصلاحیه قانون اساسی که اجازه شرکت در انتخابات را تغییر می‌دهد و رهبران محلی می‌ترسند رای کانک‌ها را کمرنگ کند، خشمگین شدند. در این مدت شش نفر کشته شده‌اند، و ناآرامی‌ها منجر به سوختن ساختمان‌ها و ماشین‌ها، غارت مغازه‌ها، قطع ارتباط جاده‌ها، و عدم دسترسی مردم به دارو و غذا شده است.

سه نفر از کشته‌شدگان بومیان کاناک و دو نفر از افسران پلیس بودند. پلیس فرانسه اعلام کرد که ششمین نفر روز شنبه در جریان درگیری مسلحانه بین دو گروه در یک جاده در کالاگومن کشته شد و دو نفر نیز به شدت مجروح شدند.

قانون مذکور که اخیرا توسط قانونگذاران فرانسوی در پاریس تصویب شد، به فرانسوی‌هایی که حداقل 10 سال در کالدونیای نو زندگی کرده‌اند اجازه می‌دهد در انتخابات منطقه‌ای رای دهند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در واکنش به ناآرامی‌های اخیر گفته است که امضای این قانون را به تأخیر می‌اندازد، اما تاکید کرده است که باید پیش از پایان ماه ژوئن توافق جدیدی بین نمایندگان مردم کالدونیای نو حاصل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید