تحلیف رئیس‌جمهوری جدید تایوان در سایه خشم چین

لای پیشنهاد مذاکره با چین را کرده اما پکن آن را رد کرده است. وی تاکید کرده فقط مردم تایوان حق دارند درباره آینده خود تصمیم بگیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لای چینگ ته روز دوشنبه به عنوان رئیس‌جمهوری جدید تایوان سوگند یاد کرد. این در حالی است که چین وی را «جدایی‌طلب» نامیده است، و پارلمان متفرق تایوان برای به چالش کشیدن او تلاش می‌کند.

به گزارش «رویترز»، لای در سخنرانی تحلیف خود در دفتر ریاست جمهوری در مرکز تایپه، حسن نیت خود را نسبت به چین ابراز کرد و از هر دو طرف تنگه تایوان خواست تا مسیر صلح را دنبال کنند.

پکن تایوان دموکراتیک را بخشی از قلمرو خود می‌داند، و هرگز استفاده از زور برای باز پس گرفتن این جزیره را رد نکرده است. لای پیشنهاد مذاکره با چین را کرده اما پکن آن را رد کرده است. وی تاکید کرده فقط مردم تایوان حق دارند درباره آینده خود تصمیم بگیرند.

تایوان از زمان پیروزی لای 64 ساله در انتخابات ژانویه از سوی چین تحت فشارهای مداوم بوده است. این شامل فعالیت‌های پیوسته نیروهای هوایی و دریایی چین در نزدیکی جزیره می‌شود.

در مراسم تحلیف لای، مقامات سابق ایالات متحده که توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعزام شده‌ بودند، قانونگذاران کشورهایی از جمله ژاپن، آلمان و کانادا، و رهبران برخی از 12 کشوری که هنوز روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان دارند، مانند سانتیاگو پنا، رئیس‌جمهوری پاراگوئه، حضور داشتند.

دفتر امور تایوان چین هفته پیش گفت لای، که «رهبر جدید منطقه تایوان» خوانده شد، باید بین توسعه مسالمت‌آمیز یا رویارویی انتخاب کند. با توجه به اینکه حزب دموکراتیک مترقی لای اکثریت پارلمانی خود را در انتخابات ژانویه از دست داد، چالش‌های داخلی وی نیز بزرگ است.

قانونگذاران تایوانی روز جمعه در مناقشه‌ای تند و تیز بر سر اصلاحات پارلمانی که اپوزیسیون به دنبال آن است، با هم درگیری فیزیکی پیدا کردند که به فحش دادن و زد و خورد کشیده شد. به گفته رویترز، ممکن است روز سه‌شنبه که قانونگذاران بحث‌های خود را از سر می‌گیرند، درگیری‌های بیشتری روی دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید