اروپایی‌ها روسیه را به استفاده از غیرنظامیان برای انجام عملیات خرابکارانه متهم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال استریت ژورنال»، دوشنبه 31 اردیبهشت به نقل از منابع آگاه نوشت، کشورهای اروپایی روسیه را به استخدام افراد غیرنظامی برای انجام عملیات خرابکارانه مانند حمله به زیرساخت‌های حیاتی، ارتباطات زیر دریا، تاسیسات انرژی دریایی، شبکه‌های حمل و نقل و تاسیسات نظامی متهم می‌کنند.

طبق گزارش این روزنامه، اروپایی‌ها می‌گویند، شناسایی حملات احتمالی روسیه و استفاده مسکو از افراد غیرنظامی از دو سال پیش که عملیات نظامی گسترده خود را علیه اوکراین آغاز کرد، به طور فزاینده‌ای دشوار شده است.

ردپای روسیه

بازرسان اروپایی به طور فزاینده‌ای ردپای روسیه را در خرابکاری‌های مشکوک اخیر در زیرساخت های استراتژیک مشاهده می‌کنند، اما آنها برای پاسخگو کردن روسیه هنوز در تلاش هستند.

به گفته اروپایی‌ها پاسخ به تهدیدات پنهان روسیه دشوار است زیرا اغلب شواهد مربوط به حملات مشکوک، از جمله حملات به خطوط لوله گاز زیر دریا، قطع اتصالات حیاتی اینترنت، و اختلال در شبکه راه آهن، هنوز قطعی نیست.

بر اساس این گزارش، عاملان احتمالی چنین حملاتی برخی کشتی‌های تجاری یا کشتی‌های ماهیگیری هستند که ظاهراً عملیات حمل و نقل دریایی قانونی یا ماهیگیری در نزدیکی تأسیسات حساس بستر دریا که تقریباً در همان زمان تخریب شده‌اند، را انجام می‌دادند.

بازرسان اروپایی می‌گوبند این کشتی‌های تجاری و ماهیگیری به ندرت ارتباط مستقیمی با مقامات روسیه دارند.

دولت‌های اروپایی برخی از روس‌ها و گروه‌های نیابتی مسکو را در حوادث کوچک‌تر متهم کرده‌اند. آنها همچنین در متهم کردن مسکو به انجام یک جنگ ترکیبی صریح‌تر شده‌اند، اما از اتهام مستقیم روسیه به انجام حملات مشخص خودداری کرده‌اند.

فقدان شواهد

در موارد مشکوک، فقدان شواهد روشن باعث شد که مقامات اروپایی پرونده‌های تحقیقات را باز یا گاهی حتی بی‌نتیجه اعلام کنند.

برخی از دولت‌ها نیز به دلیل ترس از خارج شدن تنش‌های کنونی از کنترل، از سرزنش مستقیم مسکو خودداری می‌کنند.

بازرسان و دادستان‌ها اروپایی با رعایت استانداردهای بالای پزشکی، قانونی و سیستم‌های قضایی اروپا، برای به دست آوردن شواهد کافی با مشکلات جدی روبرو هستند.

همچنین مقام‌های اروپایی با اجرای قوانین امنیت ملی علیه عاملان احتمالی که از آزادی‌های دموکراسی‌های غربی سوء استفاده می‌کنند، با چالش روبرو هستند.

جذب غیرنظامی از طریق شبکه‌های اجتماعی

بازرسان اروپایی می‌گویند غیرنظامیان عادی از طریق رسانه‌های اجتماعی مانند تلگرام یا برنامه‌های دیگر از طریق چت‌های آنلاین جذب می شوند.

گاهی اوقات افراد استخدام شده حتی از اینکه برای روسیه کار می‌کنند بی خبر هستند.

برخی از مقامات بر این باورند که یکی از اهداف مسکو گسترش ترس و بی‌اعتمادی در اروپا از طریق ایجاد وضعی آشفته است.

مقام‌های اروپایی بر این باورند که اقدام عاقلانه‌تر از متهم کردن روسیه و احتمال گسترش هراس، سکوت در برابر شبهات است، هرچند این رویکرد انتقاداتی را به دنبال داشته است.

جاسوسی برای روسیه

دادستان آلمان ماه گذشته دو شهروند روسی-آلمانی مظنون به جاسوسی برای مسکو را با هدف ایجاد اختلال در ارسال کمک‌های نظامی غرب به اوکراین از طریق خرابکاری دستگیر کرد.

مقامات امنیتی گفتند که جمعیت حدود 83 میلیون نفری آلمان، از جمله جامعه روس‌ها با حدود چهار میلیون نفر، هدف افسران جاسوسی مسکو برای استخدام آنها برای تجسس به نفع روسیه قرار می‌گیرند.

مقامات لهستانی در ماه فوریه مردی را دستگیر کردند که برای اطلاعات روسیه کار می‌کرد و به گفته آنها قصد انجام اقدامات خرابکارانه از جمله آتش زدن تاسیسات در غرب شهر Wroclaw، مرکز اصلی تدارکات اوکراین را داشت.

اواخر سال گذشته، دادگاه لهستان شش مرد را به اتهام جاسوسی به زندان محکوم کرد.

یک کشتی چینی با سرنشین خدمه روسی

پاییز گذشته، بازرسان فنلاندی نیز یک کشتی چینی که توسط خدمه روسی اداره می‌شد را به دست داشتن در ایجاد اختلال در خط لوله گاز طبیعی Balticconnector در سرزمین اصلی اروپا متهم کردند. با پیشرفت تحقیقات و حرکت کشتی در اطراف اسکاندیناوی به سمت روسیه، فنلاندی‌ها درباره سوءظن خود به این کشتی با همتایان نروژی خود تماس گرفتند.

مقامات نروژی تصمیم داشتند کشتی را مجبور کنند تا برای بازرسی وارد یکی از بنادر خود شود، اما در نهایت به این نتیجه رسیدند که این کشتی فاقد شواهد روشن است.

در همان زمان یک کشتی گارد ساحلی نروژی کشتی روسی «نیونیو» را هنگام عبور از زیرساخت‌های حساس دریایی تعقیب کرد.

یکی از مقامات نروژی گفت که تنها پس از یک یا دو هفته، آنها شواهد کافی برای توقف کشتی و بازرسی آن داشتند، اما تا آن زمان خیلی دیر شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size