همزمان با ادامه تظاهرات دانشجویان حامی فلسطین بایدن در کالج مورهاوس سخنرانی می‌کند

بایدن به دلیل حمایت گسترده‌ و نامحدود از اسرائیل در جنگ غزه با انتقادات گسترده‌ای در داخل آمریکا مواجه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، یکشنبه 30 اردیبهشت با هدف جلب آرای رای‌دهندگان سیاه‌پوست به ایالت آتلانتا و جورجیا سفر کرده تا برای دانشجویان این دو ایالت واقع در جنوب شرق آمریکا سخنرانی کند.

این در حالی است که اکثریت دانشجویان سیاه‌پوست در آمریکا از توقف جنگ در نوار غزه حمایت کرده و سیاست حمایت نامحدود آمریکا از اسرائیل را زیر سئوال می‌برند.

بایدن امروز یکشنبه قرار است وارد دانشگاهی ‌شود که مارتین لوتر کینگ، نماد مبارزه برای حقوق مدنی در آن تحصیل کرده بود.

حمایت دانشجویان سیاه‌پوست دانشگاه‌های ایالت‌های جنوب شرق آمریکا از غزه به حدی بود، که ممکن است امروز بایدن به جای استقبال از سوی دانشجویان با تظاهراتی در حمایت از فلسطینی‌ها در غزه روبرو شود.

بسیاری معتقدند که سخنرانی امروز بایدن در کالج مورهاوس در آتلانتا، جورجیا، ممکن به رویارویی مستقیم بین رئیس‌جمهوری آمریکا و دانشجویان منجر شود.

طی هفته‌های گذشته موج تظاهرات طرفداران فلسطینی در سراسر دانشگاه‌های آمریکا گسترش یافت.

دانشجویان خواستار لغو سخنرانی بایدن شدند

دانشجویان مورهاوس، دانشگاهی که از لحاظ تاریخی سیاه‌پوستان آمریکایی در آن تحصیل می‌کردند، از حکومت ایالت خود خواسته بودند که سخنرانی رئیس‌جمهوری دموکرات را لغو کند. این سخنرانی‌ که در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری به دلیل حمایت گسترده‌ بایدن از اسرائیل پس از جنگ غزه که در 7 اکتبر آغاز شد، با انتقادات گسترده‌ای مواجه شده است.

در همین حال کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که بایدن به تظاهرات مسالمت آمیز احترام خواهد گذاشت.

او افزود که تصمیم درباره سخنرانی یا لغو آن با دانشگاه مورهاوس است که تصمیم بگیرد چگونه با این موضوع برخورد کند.

او همچنین افزود: «من فکر می‌کنم این سخنرانی به اندازه رویدادهای مهم کنونی تاثیرگذار خواهد بود».

به گزارش شبکه آمریکایی «ان بی سی»، یک مقام کاخ سفید نیز اخیرا برای کاهش تنش‌ها قبل از سفر بایدن81 ساله با دانشجویان و مقامات دانشگاه مورهاوس دیدار کرده است.

بایدن با حضور خود در مورهاوس، تلاش خواهد کرد تا از طریق احترام و تقدیر از نقش مارتین لوتر کینگ، آراء دانشجویان سیاه‌پوست را به دست آورد اما دانشجویان این دانشگاه تاکید می‌کنند که این نماد حقوق مدنی با جنگ ویتنام در دهه 1960 به شدت مخالف بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید