آکسیوس: نتانیاهو از ملاقات مقامات اسرائیلی و آمریکایی‌ جلوگیری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سه مقام آمریکایی و اسرائیلی گفتند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از آغاز جنگ غزه چند بار از ملاقات رهبران امنیتی اسرائیل و مقامات آمریکایی جلوگیری کرده است.

به گزارش وب‌سایت «آکسیوس»، این مقامات گزارش دادند به نظر می‌رسد نتانیاهو در تلاش است در زمانی که دولتش به شدت بر سر راهبرد جنگ غزه دچار اختلاف شده، روابط بحران‌زده با ایالات متحده را کنترل کند.

مقامات آمریکایی همچنین در ادامه این گزارش گفتند، آخرین کارزار نتانیاهو برای کنترل پیام‌های مربوط به جنگ، سه هفته پیش انجام شد، زمانی که مانع ملاقات مدیران موساد، شین‌بت و آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی با مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت فلوریدا آمریکا شد.

دیدگاه‌های متفاوت

مقامات آمریکایی و برخی از منتقدان نتانیاهو در اسرائیل این اقدام نخست‌وزیر را نشانه آشکاری از شک و تردیدهای فزاینده تشکیلات اطلاعاتی، نظامی و امنیتی اسرائیل می‌دانند که دیدگاه های متفاوتی در مورد جنگ غزه دارند.

رهبران این نهادها بر این باورند که اسرائیل باید راهبرد روشن‌تری برای غزه پس از جنگ اتخاذ کند و لازم است نقشی برای تشکیلات خودگردان فلسطینی، پس از شکست حماس، در نظر بگیرد.

همچنین برخی از رهبران امنیتی اسرائیلی بر این باورند تصمیم‌گیری نتانیاهو در مورد جنگ ناشی از ملاحظات سیاسی و اتکای او به احزاب راست افراطی است که خواهان سرنگونی تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری و اشغال مجدد غزه‌اند.

به گفته مقامات آمریکایی و اسرائیلی، طی چند ماه گذشته، نتانیاهو که مسئول مستقیم موساد و شین‌بت است، دیدار مسئولان این نهادها با سیاستمداران و مقامات آمریکایی را باید تایید کند و از برخی دیدارها نیز جلوگیری کرده است.

بازدید هیئت آمریکایی از اسرائیل

یک مقام اسرائیلی گفت تنها یک هیئت از کنگره پس از حمله هفت اکتبر به اسرائیل سفر و با مدیران موساد و شین‌بت دیدار کرده که نسبت به قبل از جنگ کاهش چشم‌گیری داشته است.

یک مقام آمریکایی گفت دفتر نتانیاهو از چندین دیدار رهبران شین‌بت با مقامات وزارت خارجه آمریکا از جمله باربارا لیف، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک جلوگیری کرده است.

به گفته مقامات آمریکایی و اسرائیلی، نتانیاهو چند ماه پیش تلاش کرد تا از دیدار آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با هرزی هالیوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل جلوگیری کند.

یک مقام آمریکایی گفت: «چند مورد از این قبیل بوده و برای ما روشن است که بیبی(نتانیاهو) فقط می‌کوشد از دستیابی دولت آمریکا به اطلاعاتی که با برنامه‌اش مغایرت دارد، جلوگیری کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید