مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه

آکسیوس با نشر این گزارش از منابع آگاه نوشت که این اولین مذاکرات میان آمریکا و ایران پس از ژانویه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پایگاه خبری «آکسیوس» شنبه 29 اردیبهشت، به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دو مقام ارشد دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، این هفته با مقام‌های ایرانی در سلطان‌نشین عمان درباره چگونگی جلوگیری از تشدید حملات در منطقه گفت‌وگو کردند.

این دو منبع گفتند مذاکراتی که «برت مک‌گرک»، مشاور ارشد جو بایدن در امور خاورمیانه و «آبرام پیلی»، سرپرست نماینده آمریکا در امور ایران در آن شرکت داشتند، بر شفاف‌سازی پیامدهای اقدامات ایران و عوامل آن در منطقه و همچنین بر نگرانی‌های آمریکا درمورد وضعیت برنامه هسته‌ای ایران متمرکز بود.

به گفته آکسیوس، این اولین مذاکرات بین ایالات متحده و ایران است که از ماه ژانویه در عمان انجام ‌می‌گیرد.

اوج تنش میان ایران و اسرائیل

تنش میان ایران و اسرائیل در ماه آوریل گذشته به اوج خود رسید. ایران در پاسخ به حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق که در آن هفت عضو سپاه پاسداران کشته شدند، حدود 300 موشک و پهپاد به سمت اسرائیل شلیک کرد.

اسرائیل نیز در ماه آوریل با انجام برخی حملات هوایی که آن‌ها را «محدود» توصیف کرد، به حمله پهپادی و موشکی ایران پاسخ داد.

تهدید به تغییر دکترین هسته‌ای

در همین حال کمال خرازی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران، در نهم مه گفت که اگر اسرائیل موجودیت ایران را تهدید کند، تهران مجبور خواهد شد دکترین هسته‌ای خود را تغییر دهد.

اظهارات خرازی نگرانی‌ها را درباره ساخت سلاح هسته‌ای در ایران افزایش داد.

خرازی به ایسنا گفته بود:«ما هنوز تصمیمی برای ساخت بمب هسته‌ای نگرفته‌ایم، اما اگر موجودیت ایران به خطر بیفتد، چاره‌ای جز تغییر دکترین نظامی ما نخواهد بود».

او افزود: «تهران قبلاً اعلام کرده است که توانایی ساخت چنین تسلیحاتی را دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید