تخلیه 10 هزار نفر از خارکیف در پی پیشروی‌ قوای روسیه

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ارتش این کشور به پیشروی در شمال شرق اوکراین ادامه می‌دهد و در طی یک هفته از آغاز این حمله زمینی بزرگ، 12 روستا را در منطقه خارکیف، تحت کنترل خود درآورده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام اوکراینی، شنبه 29 اردیبهشت، اعلام کرد از زمان آغاز حمله زمینی غافلگیرانه روسیه در بیش از یک هفته قبل، حدود 10 هزار نفر مجبور به ترک خانه‌های خود در خارکیف، در شمال شرق اوکراین شده‌اند.

اولگ سینگوبوف، فرماندار این منطقه، گفت که از زمان آغاز تهاجم در 10 مه، «در مجموع 9907 نفر تخلیه شدند».

احتمال عملیات چند مرحله‌ای روسیه

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، نسبت به این حمله هشدار داد و احتمال داد زمینه‌ساز عملیات گسترده‌تری در این منطقه باشد.

زلنسکی در مصاحبه با «خبرگزاری فرانسه» گفت که عملیات روسیه در خارکیف ممکن است شامل چندین مرحله بوده و این عملیات مرحله نخست باشد.

کی‌یف تاکید دارد در حال حاضر موفق شده مقابل پیشروی روسیه در فاصله پنج تا 10 کیلومتری از مرز را بگیرد.

به گفته سینیگوبوف، نیروهای اوکراینی شامگاه جمعه، دو تلاش روسیه برای نفوذ به خط مقدم را را ناکام گذاشتند. او اضافه کرد: «اوضاع در کنترل است و مدافعان در برخی مناطق، درحال حمله و عملیات پاکسازی‌اند».

سینیگوبوف خاطرنشان کرد: «نیروهای اوکراینی در اطراف شهر ووچانسک (در پنج کیلومتری مرز) توان پدافندی را تقویت می‌کنند.

فرماندار این منطقه روز گذشته تاکید کرد که نیروهای روسیه‌ای تخریب این شهر را که پس از تخلیه، تنها 200 نفر در آن باقی مانده بود را آغاز کرده‌اند.

تاکید پوتین بر ادامه پیشروی

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با اعلام این که هدف از این حمله، پاسخ به حملات اوکراین است که در ماه‌های اخیر، خاک روسیه را هدف قرار داد، خاطرنشان کرد که نیروهایش بر اساس نقشه، پیشروی می‌کنند.

بمباران اودسا

خبرگزاری «تاس» به نقل از منابعی در سرویس های امنیتی اعلام کرد که مراکز حمل و نقل نیروهای اوکراینی در اودسا، شامگاه جمعه، هدف حملات هوایی قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید