پاپ فرانسیس سال آینده به ترکیه سفر می‌کند

دو کلیسای کاتولیک و ارتدوکس که بعدها به دلیل اختلافات مذهبی-سیاسی از هم جدا شدند، بر آموزه‌های شورای اول نیقیه اتفاق نظر دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بطریق بزرگ بارتولومیو، رهبر معنوی مسیحیان ارتدوکس جهان، روز پنجشنبه گفت که پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، سال آینده به ترکیه سفر می‌کند تا به همراه وی سالگرد «شورای اول نیقیه» که رویدادی بنیادی در تاریخ مسیحیت است را جشن بگیرد.

به گزارش «رویترز»، دنیای مسیحیت در چند قرن ابتدایی خود درگیر بحث‌های پُرشور نظری درباره طبیعت مسیح و خدا بود، که باعث شد کلیسا تصمیم بگیرد این اختلافات نظری را در اولین شورای نیقیه در سال 325 میلادی حل و فصل کند.

دو کلیسای کاتولیک (مسیحیت غربی) و ارتدوکس (مسیحیت شرقی) که بعدها در اواسط قرون وسطی به دلیل اختلافات مذهبی-سیاسی از هم جدا شدند، بر آموزه‌های شورای اول نیقیه اتفاق نظر دارند.

بطریق بزرگ بارتولومیو که در استانبول مستقر است، طی رویدادی در لیسبون پایتخت پرتغال اعلام کرد: «حضرتش پاپ فرانسیس میل دارد که این سالگرد مهم را با هم جشن بگیریم.»

به گفته بارتولومیو، فرانسیس ابتدا به بطریقیه اعظم قسطنطنیه در استانبول سر می‌زند، و از آنجا به شهر ایزنیک می‌رود که بیش از 1500 سال پیش شورای اول نیقیه در آن برگزار شد. بارتولومیو افزود کمیته‌ای برای سازماندهی این بازدید تشکیل شده است و واتیکان به زودی درباره آن با دولت ترکیه تماس می‌گیرد.

به گفته رویترز، فرانسیس در ماه دسامبر 88 ساله خواهد شد. با نظر به وضعیت سلامت وی، سفرهای بین‌المللی برایش به طرزی فزاینده‌ دشوار شده است. فرانسیس به دلیل مشکل زانو از عصا یا ویلچر استفاده می‌کند، و در اوایل سال از حضور در چندین مراسم مهم کلیسای کاتولیک، از جمله «جمعه خوب»، خودداری کرد.

با این وجود، پاپ کماکان به سفرهای خارجی خود ادامه می‌دهد. او قرار است در اوایل ماه سپتامبر به اندونزی، پاپوا گینه نو، تیمور، و سنگاپور سفر کند، و انتظار می‌رود در اواخر همان ماه سری هم به بلژیک بزند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید