روسیه در اقدامی تلافی‌جویانه وابسته دفاعی بریتانیا را اخراج کرد

مسکو گفت که این پایان ماجرا نخواهد بود، و بریتانیا مورد اقدامات تلافی‌جویانه بیشتری قرار خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد در واکنش به اخراج یک دیپلمات روسی توسط بریتانیا در هفته‌ای که گذشت، وابسته دفاعی بریتانیا را اخراج می‌کند. وزارت امور خارجه روسیه نماینده سفارت بریتانیا را برای ابلاغ این حکم احضار كرد.

به گزارش «رویترز»، بریتانیا در تاریخ 8 ماه مه با اعلام اینکه یکی از دیپلمات‌های روس در لندن در حقیقت یک «افسر اطلاعاتی نظامی اعلام‌نشده» است، وی را از این کشور اخراج کرد.

مسکو در آن زمان بیانیه‌ای صادر کرد و گفت: «این یک اقدام با انگیزه سیاسی با رویکردی کاملاً روس‌هراسانه است، و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به روابط دو کشور وارد می‌کند.»

روسیه به دیپلمات بریتانیایی که آدریان کاگ‌هیل نام دارد، یک هفته برای ترک کشور فرصت داده است. مسکو گفت که این «پایان ماجرا» نخواهد بود، و بریتانیا مورد اقدامات تلافی‌جویانه بیشتری قرار خواهد گرفت.

به گفته رویترز، روابط بین دو کشور حتی قبل از آغاز جنگ اوکراین نیز تیره بود اما از زمان شروع جنگ بدتر شده است. بریتانیا نقش مهمی در بسیج حمایت جهانی از اوکراین و تهیه تسلیحات برای کی‌یف ایفا کرده است.

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا اوایل ماه جاری به کی‌یف اجازه داد از تسلیحات دوربرد بریتانیایی برای حمله به اهدافی در خاک روسیه استفاده کند. کرملین این اقدام را «خطرناک و موجب افزایش تنش بین روسیه و ناتو» خواند.

وزارت دفاع روسیه در آن زمان اعلام کرد در واکنش به اظهارات اخیر مقامات غربی درباره جنگ اوکراین، کرملین قصد دارد یک کارزار اتمی برگزار کند که در آن استفاده از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی را تمرین می‌کند.

لندن می‌گوید علاوه بر اخراج افسر اطلاعاتی روسی، موقعیت دیپلماتیک برخی موارد مربوط به روسیه را ملغی کرده است، و برای حصول اطمینان از کاهش مدت زمانی که دیپلمات‌های روسی می‌توانند در خاک بریتانیا بگذرانند، محدودیت‌های ویزایی جدید تحمیل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید