اسپانیا مانع پهلوگیری کشتی‌ حامل سلاح برای اسرائیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خوزه مانوئل آلبارس، وزیر خارجه اسپانیا، جمعه 28 اردیبهشت اعلام کرد که کشورش به کشتی‌هایی که حامل سلاح برای اسرائیل است، اجازه پهلوگیری در بنادر خود را نمی‌دهد.

این تصمیم پس از آن اعلام شد که اسپانیا به کشتی «ماریان دانیکا» اجازه پهلوگیری در بندر کاتارخنا در جنوب شرق این کشور را نداد.

وزیر خارجه اسپانیا گفت این اولین بار است که یک کشتی از پهلوگیری در بنادر اسپانیا منع می‌شود و این اقدام با تصمیم دولت، پس از هفت اکتبر سال گذشته، مبنی بر خودداری از صدور مجوز برای صادرات سلاح به اسرائیل هماهنگ است، زیرا اسپانیا «نمی‌خواهد به جنگ کمک کند».

آلبارس در بروکسل به خبرنگاران گفت: «این اولین بار است که ما چنین کاری انجام می‌دهیم. زیرا اولین بار است که یک کشتی‌ حامل محموله سلاح به اسرائیل قصد پهلوگیری در یک بندر اسپانیایی را دارد.»

او افزود: «از این به بعد، همین رویه برای هر کشتی‌ که حامل سلاح به اسرائیل باشد و بخواهد در بندر اسپانیایی پهلو بگیرد، اعمال خواهد شد.»

او ادامه داد: «وزارت خارجه به طور سیستماتیک این پهلوگیری‌ها را رد خواهد کرد. خاورمیانه به سلاح بیشتری نیاز ندارد، بلکه به صلح بیشتر نیاز دارد.»

اسکار پوئنته، وزیر حمل و نقل اسپانیا، اعلام کرد که کشتی «ماریان دانیکا» با پرچم دانمارک که درخواست پهلوگیری در بندر کاتارخنا را داشت، حامل حدود 27 تن مواد منفجره از ایالت «مدرس» هند به حیفا در اسرائیل بود.

اسپانیا که فروش سلاح به اسرائیل را متوقف کرد، یکی از کشورهای اروپایی است که بیشترین انتقاد را به حمله اسرائیل به غزه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید