پیشروی چشمگیر روسیه در خاک اوکراین؛ تصرف 278 کیلومتر مربع در یک هفته

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد پدافند دفاع هوایی این کشور طی شب گذشته 10 پهپاد را در شبه‌جزیره کریمه و استان‌های بریانسک، کالوگا و تولا در روسیه منهدم کرده‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

داده‌های موسسه «مطالعات جنگ آمریکا» (ISW) نشان می‌دهد روسیه در طول یک هفته گذشته 278 کیلومتر مربع از خاک اوکراین، به ویژه در منطقه خارکیف، در شرق این کشور را تصرف کرده است.

«خبرگزاری فرانسه» با استناد به این داده‌ها گزارش داد که این پیشروی بزرگترین موفقیت روسیه در 18 ماه گذشته از جنگ اوکراین محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش، نیروهای روسیه از نهم تا پانزدهم مه، منطقه خارکیف را مرکز حملات خود قرار داده و توانستند 257 کیلومتر مربع از این منطقه، از جمله چند شهرک، را تصرف کنند. مسکو همچنین ادعا می‌کند 21 کیلومتر مربع از خاک اوکراین در نقاط دیگر این کشور از جمله شهرک روبوتیه، که از موقعیت راهبردی مهمی در جنوب اوکراین برخوردار است، را کنترل کرده است.

دفاع پدافندهای روسیه مقابل حملات پهپادی اوکراین

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد پدافند دفاع هوایی این کشور طی شب گذشته 10 پهپاد را در شبه‌جزیره کریمه و استان‌های بریانسک، کالوگا و تولا در روسیه منهدم کرده‌ است. در بیانیه وزارت دفاع آمده است که چهار پهپاد در کریمه منهدم و دو پهپاد دیگر در این منطقه رهگیری شده است. همچنین یک پهپاد در بریانسک، یک پهپاد در کالوگا و دو پهپاد در تولا منهدم شده‌اند.

ولادیسلاو شاپشا، فرماندار کالوگا در روسیه، پیشتر اعلام کرده بود که پدافند دفاع هوایی این کشور یک پهپاد را سرنگون کرده‌ و اطلاعات اولیه حاکی از آن است که هیچ گونه خسارتی به زیرساخت‌ها وارد نشده است.

دستگیری عوامل اوکراینی

به گزارش «خبرگزاری روسیه»، سرویس امنیت فدرال روسیه، پنج‌شنبه 27 اردیبهشت، اعلام کرد که عوامل اوکراینی را در شبه‌جزیره کریمه دستگیر کرده‌ و یکی از آن‌ها به افشای اطلاعات مربوط به پدافندهای دفاع هوایی ،که از پل کریمه محافظت می‌کنند، اعتراف کرده است.

مقاومت اوکراین

از سوی دیگر، ارتش اوکراین صبح پنجشنبه اعلام کرد که موفق شده است «پیشروی» روسیه را در مناطق خاصی در خارکیف متوقف کند.

نازار ولوشین، سخنگوی نیروهای اوکراینی در این منطقه، تاکید کرد: «وضعیت در بخش خارکیف همچنان پیچیده و به سرعت در حال تغییر است. نیروهای دفاعی ما موفق شده‌اند تا حدودی وضعیت را تثبیت کرده و پیشروی دشمن را در برخی مناطق و شهرک‌ها متوقف کنند، اما دشمن همچنان در تلاش است شرایط را برای پیشروی بیشتر فراهم کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید