نخست وزیر اسلواکی که مورد سوءقصد قرار گرفت کیست؟

فیتسو در برخی موارد به دلیل اتخاذ مواضع هوادارانه نسبت به روسیه در جنگ اوکراین مورد انتقاد قرار گرفته و موجب اعتراضات خیابانی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روبرت فیتسو، نخست وزیر 59 ساله اسلواکی، چهارشنبه پس از ترک یک جلسه دولتی، طی آنچه کارشناسان تحت عنوان «سوءقصدی با انگیزه سیاسی» توصیف کرده‌اند، با پنج گلوله مورد حمله قرار گرفت. به گفته مقامات ارشد اسلواکی، حال فیتسو بسیار وخیم است.

به گزارش «رویترز»، فیتسو که اکتبر پارسال برای چهارمین بار نخست وزیر اسلواکی شد، در برخی موارد به دلیل اتخاذ مواضع هوادارانه نسبت به روسیه در جنگ اوکراین، و همچنین اقدام برای اصلاحات در حقوق جزایی و رسانه‌ای که نگرانی‌هایی مربوط به حاکمیت قانون را برانگیخته‌ است، مورد انتقاد قرار گرفته و موجب اعتراضات خیابانی شده است.

فیتسو در طول فعالیت سه‌دهه‌ای خود میان مواضع جریان اصلی اروپایی و ملی‌گرایی مخالف سیاست‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده در نوسان بوده است. وی همچنین بسته به افکار عمومی یا تغییر واقعیت‌های سیاسی، مسیر خود را تغییر داده است.

فیتسو از تحسین‌کنندگان ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان است، که به طور فزاینده‌ای از حمایت غرب از اوکراین در جنگ با روسیه انتقاد کرده و گفته به کی‌يف اجازه نخواهد داد در آینده به «ناتو» بپیوندد.

به گفته رویترز، فیتسو در سال 2018 در میانه تظاهرات گسترده مردمی در واکنش به قتل جان کوسیاک، روزنامه‌نگاری که روی فساد در میان مقامات ارشد دولت اسلواکی تحقیق می‌کرد، مجبور به استعفا از مقام نخست وزیری شد. این اعتراضات منجر به اختلافات شدید در جامعه اسلواکی شد که هنوز هم ادامه دارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در تلگرامی که به زوزانا کاپوتووا، رئیس‌جمهوری اسلواکی، برای دلجویی بابت سوءقصد به فیتسو فرستاد، این حادثه را «جنایتی هیولایی» توصیف کرد و گفت: «روبرت فیتسو مردی شجاع و قوی است. من بسیار امیدوارم که وی با تکیه بر همین خصوصیات خود بتواند از این موقعیت دشوار جان سالم به در برد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید