صلاح‌الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق کُردها در ترکیه به 42 سال زندان محکوم شد

پیش از این دادگاه حقوق بشر اروپا در سال 2018 هدف از بازداشت و محکوم شدن این سیاستمدار کُرد به چهار سال و هشت ماه زندان را «سرکوب تکثر سیاسی» در ترکیه دانسته و به مقامات آنکارا دستور داد تا او را «در اسرع وقت» آزاد کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ترکیه روز پنج‌شنبه 27 اردیبهشت گزارش دادند که دادگاهی در این کشور، صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق‌ کُردها (HDP) را در ارتباط با تظاهرات خشونت‌آمیزی که در سال 2014 در محکومیت کنترل و محاصره «داعش» بر شهر «عین‌العرب» (کوبانی) در شمال سوریه، برگزار شده بود، به 42 سال زندان محکوم کرده است.

دمیرتاش (51 ساله) که از سال 2016 در بازداشت به سر می‌برد و پیش از این دو بار در انتخابات با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه رقابت کرده بود، به ارتکاب ده‌ها جرم از جمله تضعیف وحدت کشور و تمامیت ارضی آن محکوم شده است.

شبکه تلویزیونی خصوصی «NTV» و سازمان مطالعات رسانه و حقوق، گزارش داد که دادگاه «سینجان» در حومه آنکارا، پایتخت ترکیه، وگین یوکسکداغ، رئیس مشترک سابق این حزب را نیز به 30 سال و سه ماه زندان محکوم کرده است.

پرونده شکایت علیه اعضای سابق حزب دموکراتیک خلق کردها، از جمله دمیرتاش و یوکسکداغ، به یکی از تاریک‌ترین دوره‌های جنگ سوریه که در سال 2011 آغاز شد، باز می‌گردد.

در تظاهرات خشونت‌آمیزی که در پی فراخوان حزب دموکراتیک خلق‌ها در اعتراض به امتناع دولت ترکیه از مداخله برای جلوگیری از سقوط شهر سوری «عین العرب» (کوبانی) به دست «داعش»، برگزار شد، 37 نفر در اکتبر 2014 در ترکیه کشته شدند.

نیروهای دموکراتیک سوریه در سال 2015 با حمایت آمریکا شهر «عین العرب» (کوبانی) در شمال سوریه را از کنترل گروه داعش آزاد کردند.

رسانه‌ها صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق‌ کُردها را که در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در سال 2014 و سپس در سال 2018 از زندان در رقابت با اردوغان نامزد شده بود را به عنوان «باراک اوبامای کُرد» (رئیس‌جمهوری سابق آمریکا) معرفی می‌کنند.

دادگاه حقوق بشر اروپا پس از آن‌که دمیرتاش در سال 2018 در یکی از بخش‌های این پرونده به اتهام «تبلیغات تروریستی» به چهار سال و هشت ماه زندان محکوم شد، هدف از بازداشت این سیاستمدار کُرد را «سرکوب تکثر سیاسی» در ترکیه دانسته و به مقامات آنکارا دستور داد تا او را «در اسرع وقت» آزاد کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید