شورش جدایی‌طلبان در کالدونیای نو علیه حکومت فرانسویان

جدایی‌طلبان نگرانند با گسترش حق رای به فرانسویان نورسیده، حق رای مردم تحت‌الشعاع قرار گرفته و موقعیت هواداران فرانسه تقویت شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه قانونگذاران در پاریس لایحه‌ای را به بحث گذاشتند که به ساکنان فرانسوی کالدونیای نو پس از ده سال سکونت حق رای می‌دهد، جدایی‌طلبان این قلمروی اقیانوس آرام علیه حکومت فرانسویان شورش کردند، که تاکنون منجر به کشته شدن سه و مجروح شدن صدها نفر شده ‌است.

به گزارش خبرگزاری «کیودو»، این شورش‌ها از دوشنبه شب در نومئا، پایتخت کالدونیای نو آغاز شده است، زیرا جدایی‌طلبان نگرانند با گسترش حق رای به فرانسویان تازه از راه رسیده، حق رای مردم بومی ملانزی «کاناک» تحت‌الشعاع قرار گرفته و موقعیت سیاستمداران هوادار فرانسه تقویت شود.

سخنگوی دفتر رئیس‌جمهوری کالدونیای نو روز چهارشنبه تأیید کرد که «افراد فرانسوی» سه نفر بومی را با تیراندازی از داخل ماشین در حال حرکت کشته‌اند، و افزود بسیاری دیگر در جریان شورش مجروح شده و در بیمارستان بستری شده‌اند.

در جریان ناآرامی‌هایی که منجر به آتش‌سوزی‌های بی‌شمار و غارت گسترده مغازه‌ها و املاک عمومی از جمله مدارس شده است، تاکنون حدود 60 افسر پلیس زخمی شده و بیش از 130 نفر دستگیر شده‌اند.

لایحه اصلاح قانون کالدونیای نو اندکی پس از نیمه‌شب سه‌شنبه با 351 رای موافق در برابر 153 رای مخالف توسط مجلس شورای ملی پاریس به تصویب رسید. با این حال، این لایحه برای قانون شدن باید مورد رای‌گیری دور دوم قرار گیرد.

کالدونیای نو که جمعیتی حدود 270000 نفر دارد، پس از «توافق نومئا» در سال 1998 استقلال قابل توجهی از فرانسه به دست آورد، و پاریس قول داد به تدریج اختیارات سیاسی بیشتری به این قلمروی اقیانوسی بدهد.

براساس توافق مذکور، کالدونیای نو تاکنون سه رفراندوم درباره روابط خود با فرانسه برگزار کرده که هر بار استقلال رد شده است. اما احزاب طرفدار استقلال نتیجه سومین همه‌پرسی در سال 2021 را پس از تحریم رای‌گیری بابت امتناع فرانسه از به تعویق انداختن آن در بحبوحه همه‌گیری کرونا رد کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید