خشم آمریکا از تصویب قانون «عامل خارجی» گرجستان

مخالفان لایحه آن را آزمونی برای این می‌دانند که آیا گرجستان در مسیر ادغام با اتحادیه اروپا می‌ماند یا به سمت روسیه عقب‌گرد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تصویب قانون «عامل خارجی» توسط پارلمان گرجستان در روز سه‌شنبه خشم ایالات متحده را برانگیخت، و واشینگتن تهدید کرد که اگر این قانون مطابق استانداردهای اتحادیه اروپا نباشد، در روابط خود با تفلیس بازنگری می‌کند.

به گزارش «رویترز»، قانون مذکور سازمان‌هایی که بیش از 20 درصد بودجه خود را از خارج دریافت می‌کنند را ملزم می‌کند تا به عنوان عامل نفوذ خارجی ثبت نام کنند، و اقدامات تنبیهی و جریمه‌های سنگین بر متخلفان اعمال می‌کند.

پس از تصویب لایحه در قرائت سوم، این قانون اکنون به سالومه زورابیشویلی، رئیس‌جمهور گرجستان داده می‌شود که گفته آن را وتو خواهد کرد، اما تصمیم او می‌تواند با رای دیگری در پارلمانِ تحت کنترل حزب حاکم و متحدانش بی‌اثر شود.

هزاران معترض که همراه با کشورهای غربی این لایحه را اقتدارگرایانه و الهام‌گرفته از روسیه می‌دانند، برای اعتراض در مرکز تفلیس تظاهرات کردند و یک تقاطع بزرگ را بستند. مخالفان لایحه آن را آزمونی برای این می‌دانند که آیا گرجستان در مسیر ادغام با اتحادیه اروپا می‌ماند یا به سمت روسیه عقب‌گرد می‌کند.

ایالات متحده گفت از تصویب «قانون به سبک کرملین» عمیقاً نگران است. کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید گفت: «اگر این قانون تصویب شود، ما را وادار خواهد کرد روابط خود با گرجستان را به طور اساسی مورد بازبینی قرار دهیم.»

جیمز اوبراین، معاون وزیر امور خارجه آمریکا که به تفلیس رفته بود، گفت واشینگتن می تواند محدودیت‌های مالی و سفری اعمال کند، مگر اینکه لایحه تغییر کند و نیروهای امنیتی به زور تظاهرکنندگان را متفرق نکنند.

به گفته وی: «اگر قانون جدید بدون انطباق با هنجارهای اتحادیه اروپا پیش برود و حملات لفظی و توهین‌ها علیه ایالات متحده و شرکایش ادامه یابد، به نظرم رابطه دو کشور به خطر می‌افتد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید