بلینکن: اسرائیل باید برنامه‌ای روشن برای آینده غزه تدوین کند

وزیر خارجه آمریکا: بازگشایی گذرگاه رفح یک مساله لازم و ضروری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که به‌رغم هشدارهای بین‌المللی و آمریکا، تانک‌های اسرائیلی همچنان به شرق شهر رفح در جنوب نوار غزه یورش می‌‌برند و آینده نوار غزه در فردای پس از جنگ، کماکان مبهم است، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، بار دیگر بر لزوم تدوین برنامه‌ای روشن توسط اسرائیل برای آینده غزه تاکید کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده، چهارشنبه 26 اردیبهشت، طی یک کنفرانس مطبوعاتی در کییف، پایتخت اوکراین، گفت: «نمی‌توان خلاء در غزه که احتمالاً با هرج و مرج پر شود را باقی گذاشت.»

بلینکن همچنین افزود: «اسرائیل به یک برنامه واضح و ملموسی برای آینده نوار غزه نیاز دارد.»

بازگشایی گذرگاه رفح

بلینکن در مورد گذرگاه مرزی رفح که اسرائیل در هفتم ماه مه کنترل بخش فلسطینی آن را به دست گرفته است، تاکید کرد که بازگشایی این گذرگاه یک مساله لازم و ضروری است.

او همچنین مدعی شد که «در حالی که تل‌آویو تلاش می‌کرد گام‌های مهمی برای بهبود شرایط انسانی در غزه برداشته شود،عملیات محدود اسرائیل در رفح تاثیر منفی به‌دنبال داشته است.»

وزیر خارجه آمریکا اخیرا طی اظهاراتی اشاره کرده بود که ایالات متحده در حال بررسی چند گزینه درباره آینده غزه و حکمرانی این باریکه فلسطینی است.

فردای پس از جنگ

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز روز دوشنبه به «العربیه» تایید کرد که مذاکرات سازنده‌ای با کشورهای عربی درباره پیامدهای جنگ در حال انجام است. وی همچنین خاطرنشان کرد که کشورهای عربی خواهان دیدن چشم‌انداز سیاسی روشن و آینده‌ای بلندمدت برای مردم فلسطین هستند.

تعدادی از کشورهای عربی به دنبال تعیین راهکارهایی برای حمایت از این باریکه فلسطینی در فردای پس از پایان جنگ هستند و شرط اساسی برای تعامل خود در این‌باره را تعیین مسیر روشنی برای ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی عنوان کرده‌اند.

این در حالی که موانع بر سر راه تشکیل کشور مستقل فلسطینی همچنان بزرگ است که مهم‌ترین آن حمایت دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از کشور اسرائیل و دولت اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو، مخالف سرسخت راه‌حل تشکیل دو کشوری هستند.

با این حال، کمیته پنج‌گانه کشورهای عربی که شامل پادشاهی عربی سعودی، امارات، قطر، اردن و مصر است، به صراحت اعلام کرد که حمایت‌های مالی و سیاسی آنها، که برای آینده نوار ویران شده غزه ضروری است، تنها در ازای تشکیل کشور فلسطین ارائه خواهد شد.

تشکیل کشور فلسطین

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی در نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد که ماه گذشته در ریاض برگزار شد، تأیید کرد که این پرونده از نزدیک با مقامات فلسطینی هماهنگ شده است و افزود: «باید مسیر واقعی برای تشکیل کشور فلسطین وجود داشته باشد.»

بن فرحان همچنین تاکید کرد که «بدون یک مسیر سیاسی واقعی، برای کشورهای عربی بحث درباره نحوه اداره این باریکه بسیار دشوار خواهد بود.»

گفتنی است که این اولین بار نیست که تلاش‌های کشورهای عربی برای ترسیم نقشه راه برای راه‌حل دو کشوری گرد هم می‌آیند، هدفی که رهبران عرب معتقدند به تنش‌زدایی در خاورمیانه منجر خواهد شد.

با این حال، پیامدهای جنگی که بیش از هفت ماه است تأثیرات آن بر غیرنظامیان فلسطینی و اقتصاد منطقه ادامه داشته و همچنین احتمال گسترش درگیری به کشورهای همسایه، مساله پایان دادن به درگیری‌ها را به ضرورتی فوری تبدیل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید