اپوزیسیون روسیه: برکناری وزیر دفاع احتمالاً به دلیل افشای اطلاعات محرمانه هسته‌ای بود

انتصاب شویگو به عنوان دبیر شورای امنیت روسیه تا حدود زیادی این گمانه‌زنی‌ها را رد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برکناری سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه که سال‌ها در این منصب به عنوان فرمانده نیروهای نظامی روسیه فعالیت کرد، همچنان خبرساز است.

ولادیمیر اوسیشکین، کارشناس روسیه‌ای در اپوزیسیون این کشور، در اظهارنظری جدید درباره این موضوع مدعی شد که برکناری وزیر دفاع ممکن است با افشای اسرار هسته‌ای مرتبط باشد.

اوسیشکین در «تلگرام» نوشت ابعاد عمیق‌تر «کمپین پاکسازی» ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، سه شنبه 25 اردیبهشت، برملا شد. زیرا مشخص شد که سه تن از معاونان شویگو دست کم یک هفته قبل از رئیسشان، استعفا کرده‌اند.

اوسیشکین در ادامه نوشت: «الکسی کریوروچکو و روسلاند تسالیکوف، معاونان شویگو یک هفته قبل از برکناری وزیر استعفا کرده بودند.»

بر اساس گزارش «نیوزویک»، برخی دیگر تأکید کردند که دو معاون دیگر شویگو نیز قبل از برکناری او از سمتش، استعفا کرده‌اند.

به گفته اوسیشکین، تاتيانا شيفتسووا، معاون وزیر دارایی نیز استعفا کرده است. او اشاره‌ای به تاریخ این استعفا نکرد.

سرگئی شویگو در شورای امنیت روسیه

این گمانه‌زنی‌ها پس از آن بود که شویگو از نزدیک‌ترین متحدان پوتین، یکشنبه گذشته به شکلی غیرمنتظره از سمتش برکنار و به عنوان دبیر شورای امنیت روسیه منصوب شد. آندری بلوسف، اقتصاددان و معاون سابق نخست‌وزیر به عنوان وزیر دفاع جدید روسیه منصوب شد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین سه‌شنبه تاکید کرد که منصب جدید شویگو، یک مقام ارشد است که اجرای طیف گسترده‌ای از مسئولیت‌های دولتی را دربر می‌گیرد.

پسکوف افزود: «منصب جدید وزیر دفاع پیشین، تماس‌های مستقیم با رئیس‌جمهوری روسیه را شامل می‌شود و به همین دلیل درست نیست که گفته شود شویگو محدود شده است.»

برکناری شویگو تا حدودی به شکل ناگهانی صورت گرفت، به ویژه که او از حلقه محافل نزدیک به پوتین به حساب می‌آید. این تصمیم همچنین در مقطع حساسی گرفته شد. زیرا نیروهای روسیه در اوکراین درگیر جنگی‌اند که بیش از دو سال ادامه دارد.

با این حال انتصاب شویگو در منصب جدیدش تا حدود زیادی این گمانه‌زنی‌ها را رد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید