واشینگتن: تهران سلاح‌های پیشرفته‌ در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد

رابرت وود معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل تأکید کرد که شواهد زیادی مبنی بر اینکه تهران سلاح‌های پیشرفته از جمله موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز را در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده، سه‌‌شنبه 25 اردیبهشت، ضمن هشدار به ایران به دلیل ادامه ارسال تجهیزات نظامی به حوثی‌ها در یمن، تاکید کرد، تهران سلاح‌های پیشرفته‌ای در اختیار این گروه شبه‌نظامی قرار می‌دهد.

پیشتر آمریکا از ایران خواسته بود تا انتقال «مقادیر بی‌سابقه» اسلحه و تجهیزات که به حوثی‌ها قدرت انجام حملات موشکی و پهپادی به کشتی‌ها در دریای سرخ و جاهای دیگر را می‌دهد، متوقف کند.

پشت حوثی‌ها پنهان نشوید

رابرت وود، معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد به شورای امنیت سازمان ملل گفت: «اگر شورای امنیت می‌خواهد در راستای پایان دادن به جنگ در یمن پیشرفت کند، باید به طور جمعی از ایران بخواهد که نقش بی‌ثبات‌کننده‌اش را متوقف کند و به تهران اطلاع دهد که نمی‌تواند پشت حوثی‌ها پنهان شود.»

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» رابرت وود، سه‌شنبه تأکید کرد که شواهد زیادی مبنی بر اینکه تهران «سلاح‌های پیشرفته از جمله موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز را در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد» وجود دارد.

او همچنین اظهار داشت: «شورای امنیت برای تأکید نگرانی خود از نقض مداوم تحریم‌های تسلیحاتی به یمن، باید تلاش بیشتری برای اجرای تحریم‌ها و ایجاد بازدارندگی برای ناقضان آن انجام دهد».

بیش از 100 حمله به کشتی‌ها

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، پیش از 100 حمله پهپادی و موشکی علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند.

حوثی‌ها ادعا می‌کنند کشتی‌های مورد هدف آن‌ها اسرائیلی بوده یا عازم بنادری در اسرائیل بوده‌اند. حملات تقریباً روزانه آن‌ها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد مسیر طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا انتخاب کنند.

این حملات همچنین به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار»، که حامل مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن سه ملوان شد.

از ابتدای سال میلادی جاری و در پاسخ به حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری و دریانوردی بین‌المللی در دریای سرخ، ائتلافی تحت رهبری ایالات متحده آمریکا حملاتی را علیه پایگاه‌های شبه‌نظامیان حوثی در استان‌های مختلف یمن از جمله صنعا، صعده و الحدیده آغاز کرده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید