سالیوان به العربیه: مذاکرات سازنده با کشورهای عربی درباره آینده غزه در جریان است

مشاور امنیت ملی آمریکا: ایالات متحده می‌خواهد حماس را شکست‌خورده ببیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، سه‌شنبه 25 اردیبهشت در مصاحبه با مدیر دفتر العربیه در واشینگتن تاکید کرد که مذاکرات سازنده‌ای با کشورهای عربی درباره مرحله پس از جنگ غزه در حال انجام است.

سالیوان گفت که کشورهای عربی می‌خواهند افق سیاسی روشن و آینده بلندمدتی را برای مردم فلسطین ببینند.

او گفت که ایالات متحده برای حل این مشکل با همه طرف‌های ذی‌نفع تلاش کرده و از نفوذ خود برای اطمینان از ارسال کمک به غزه استفاده می‌کند.

«آنچه در غزه اتفاق می‌افتد را نسل‌کشی نمی‌دانیم»

جیک سالیوان، گفت، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا کشته‌شدن شماری از فلسطینی‌ها در غزه به دست اسرائیل در جنگ با حماس را نسل‌کشی نمی‌داند.

سالیوان به خبرنگاران در کاخ سفید گفت که ایالات متحده می‌خواهد حماس را شکست‌خورده ببیند و بر لزوم انجام اقدامات بیشتر اسرائیل برای تضمین حفاظت از غیرنظامیان تاکید کرد، به‌ویژه که فلسطینی‌هایی که در میانه جنگ گیر کرده‌اند با جهنم روبرو هستند.

سالیوان افزود: «هرگونه عملیات نظامی بزرگی که اسرائیل در رفح انجام دهد، اشتباه خواهد بود اما تل‌آویو می‌گوید که عملیات کنونی یک عملیات نظامی خاص است و آن عملیات جامع نیست».

او با اشاره به اینکه کشورش در حال حاضر تلاش‌های دیپلماتیک برای دستیابی به آتش‌بس و توافق برای آزادی گروگان‌ها را تشدید می‌کند، گفت: «نمی‌توانم تاریخ یا امکان رسیدن به توافق درباره گروگان‌ها را پیش‌بینی کنم، اما برای بازگرداندن آنها مصمم هستیم و طی روزهای آینده با مقامات اسرائیلی به طور مستقیم ملاقات می‎‌کنیم».

مشاور امنیت ملی آمریکا با اشاره به لزوم باز کردن گذرگاه‌ها برای ورود کمک‌های بیشتر، تاکید کرد: «آمریکا به دنبال ابزاری برای مقابله با حملات به کاروان‌های کمک‌رسانی است که به گفته وی خشم گسترده‌ای را برانگیخته است».

بستن راه کمک‌رسانی توسط معترضان اسرائیلی

معترضان اسرائیلی روز دوشنبه راه کامیون‌های کمک‌رسانی که به سمت غزه حرکت می‌کردند را مسدود کرد و بسته‌های مواد غذایی را در جاده‌ها پرتاب کردند. این اقدامات در حالی رخ داد که اسرائیل متعهد شده بود که اجازه دهد کمک‌های بشردوستانه بدون وقفه وارد نوار غزه شود.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که ایالات متحده ماجرای مسدود کردن مسیر کامیون‌های کمک‌رسانی به غزه توسط معترضان را با اسرائیل مطرح کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size