مسکو از سرنگونی 16 موشک و 31 پهپاد اوکراینی خبر داد

پیشروی نیروهای روسیه در خارکف شمال شرق اوکراین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه، دوشنبه 24 اردیبهشت اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور 16 موشک و 31 پهپاد پرتاب شده توسط اوکراین را در طول شب در خاک روسیه منهدم کردند.

این وزارتخانه در حساب کاربری خود در تلگرام نوشت 12 موشک هدایت‌شونده بر فراز منطقه بلگورود در مرز با اوکراین منهدم شدند.

وزارت دفاع روسیه همچنین افزود، چهار موشک هدایت‌شونده و هفت پهپاد، بر فراز شبه‌جزیره کریمه، هشت پهپاد بر فراز منطقه کورسک و چهار پهپاد را بر فراز منطقه لیپتسک رهگیری و منهدم شدند.

در همین حال، بامداد امروز، ارتش اوکراین به «موفقیت‌های تاکتیکی» ارتش روسیه در منطقه خارکف واقع در شمال شرق اوکراین، اذعان کرد.

این در حالی است که مسکو روز یکشنبه اعلام کرد که در یک عملیات زمینی که روز جمعه آغاز شد، چهار شهر دیگر را در منطقه خارکف به کنترل خود درآورد.

ستاد کل اوکراین بامداد دوشنبه در بیانیه‌ای در فیس‌بوک گفت «دشمن در حال حاضر شاهد «موفقیت‌های تاکتیکی است».

ستاد کل ارتش اوکراین افزود: «نبردهای در شهر مرزی ووچانسک که قبل از حمله کنونی روسیه حدود 3 هزار نفر جمعیت داشت، ادامه دارد.»

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه از تخلیه افرادی در نزدیکی ووچانسک بود که بیشتر آنها سالخورده بودند، خبر داد.

روسیه برای کنترل این شهر پنج گردان بسیج کرده است.

این پیشروی روسیه در زمانی اتفاق می‌افتد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور شامگاه یکشنبه کابینه خود را تغییر داد و سرگئی شویگو، وزیر دفاع خود را پس از بیش از دو سال نبرد در اوکراین برکنار کرد.

اولکسی خارکوفسکی، یک پلیس از ووچانسک، گفت که چند نفر در بمباران روز شنبه روسیه کشته شدند.

او گفت شهر دائما زیر آتش است و پلیس به تخلیه ساکنان کمک می‌کند.

او افزود: «دشمن با توپ و خمپاره و هر آنچه دارد حمله می‌کند».

خارکوفسکی گفت از روز جمعه حدود 1500 نفر از این شهرستان که طی 24 ساعت گذشته 32 دو بار مورد حمله پهپادی قرار گرفته است، تخلیه شدند.

اولگ سینیگوبوف، فرماندار منطقه خارکف، روز یکشنبه گفت هنوز حدود 500 نفر در این منطقه باقی ماندند.

سینیگوبوف در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «تمامی مناطق مرز شمالی تقریباً 24 ساعت شبانه روز گذشته زیر آتش دشمن بوده و در وضعیت دشواری هستند».

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز گفت: «نبردهای دفاعی شدید در بخش بزرگی از مرزهای ما ادامه دارد. هدف روسیه از حملات در منطقه خارکف این است که نیروهای ما را خسته و روحیه ارتش اوکراین را تضعیف کند».

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای گفت: «یگان‌های گروه نیروهای «شمال» تا عمق پدافند دشمن پیشروی کرده و شهرهای گاتیشچی، کراسنویه، مورخووتس و اولنیکوو در منطقه خارکف را آزاد کردند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید