شکست احزاب جدایی‌طلب در انتخابات کاتالونیا

از آنجایی که هیچ حزبی در انتخابات به اکثریت قاطع دست نیافت، این احتمال هست که انتخابات دومرتبه برگزار شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در انتخابات روز یکشنبه کاتالونیا حزب حاکم سوسیالیست اسپانیا به پیروزی رسید و احزاب جدایی‌طلب شکست خوردند، که کارشناسان آن را ضربه‌ای سنگین به رویاهای استقلال‌طلبی برخی در این منطقه ثروتمند شمال شرقی اسپانیا دانستند.

به گزارش «رویترز»، سوسیالیست‌ها به رهبری سالوادور ایلا 42 کرسی از پارلمان دارای 135 کرسی را تصاحب کردند، در حالی که حزب جدایی‌طلب تندروی «خونتس» با 35 کرسی در جایگاه دوم قرار گرفت، و حزب جدایی‌طلب میانه‌روی «اسکوئرا رپوبلیکانا کاتالونیا» (ئی‌.آر.سی) که هم‌اکنون رهبری دولت در این ایالت را بر عهده دارد، تنها 20 کرسی به دست آورد.

بزرگترین حزب اپوزیسیون دولت اسپانیا، حزب محافظه‌کار «مردم» نیز روز خوبی را سپری کرد و بیشترین افزایش کرسی‌ها از زمان آخرین رای‌گیری در سال 2021 را مشاهده کرد، و از سه کرسی به 15 کرسی رسید. میزان مشارکت در انتخابات به طرز چشمگیری پایین و 58 درصد بود.

به گفته رویترز، نتایج این انتخابات یک «تهدید وجودی» برای حکومت جدایی‌طلب کاتالونیا است که در سال 2017 رفراندوم استقلال غیرقانونی برگزار و سپس اعلام استقلال کرد، و باعث بدترین بحران نهادی اسپانیا در بیش از سی سال اخیر شد، اما اخیرا انرژی و همبستگی خود را از دست داده است.

به گفته این خبرگزاری، نتایج همچنین اقدامات جنجالی پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا، برای عادی‌سازی روابط با کاتالونیا را توجیه می‌کند. این شامل صدور فرمان عفو برای جدایی‌طلبان کاتالونیاست که به دلیل اقدامات غیرقانونی‌شان در سال 2017 تحت پیگرد قانونی قرار دارند.

با این حال، از آنجایی که هیچ حزبی در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه کاتالونیا به اکثریت قاطع دست نیافت، و بین احزاب اختلافات عمیق ایدئولوژیک وجود دارد، این احتمال هست که انتخابات دومرتبه برگزار شود.

احزاب جدایی‌طلب شامل خونتس، ئی‌.آر.سی، چپ افراطی «سی.یو.پی» و راست افراطی «آلیانکا کاتالانا»، در مجموع 68کرسی لازم برای تشکیل دولت ائتلافی را ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید